STM32F4 Discovery kit jsme si na našem serveru již popisovali, ale pár poznámek k započetí práce s ním se hodí. Staré kořeny asi nic nepřekvapí, ale je zde spoustu začátečníků a těm bych rád trochu pomohl.

Úvodem

Budeme zde psát o STM32F4 Discovery kitu, tudíž jde o nový kit a jeho interface pro debugování ST-Link je novější (jde o verzi 2) a není kompatibilní se starou verzí, která se nacházela například u staršího kitu STM32 VL Discovery. Liší se to jednak tím, že se vám po připojení kitu pomocí USB kabelu s mini B koncovkou (ta patří do kitu) neotevře na obrazovce nový disk, ale vyžaduje se ovladač (neboť daný ovladač není HID MassStorage, jako ve verzi 1). Tento ovladač si tedy předem stáhněte (viz. odkazy na konci) a nainstalujte! Já použil ovladač verze 1.0.4.


ST-Link Utility

V kitu je nahrána první demo aplikace - hezky blikající LEDky a po stisku User tlačítka LEDky ukazují která strana kitu je výše - využívá se akcelerometr. Celkem pěkně to vypadá a nejjednodušší je si aplikaci uschovat, tedy uložit si obsah flash paměti kitu na váš PC. To můžete provést pomocí ST-Link Utility kitu (verze 2.2), kterou také doporučuji stáhnout a nainstalovat jako druhou v pořadí. Obrazovku programu vidíte na následujícím obrázku.

Proti starším verzím tam přibyly ikony, ale program funguje stejně. Nejdříve kliknete na Traget/Connect (nebo na ikonu té elektrické vidlice, třetí odleva) a program načte první stránku flash paměti a zobrazí jí na obrazovce. Pak kliknete na ikonu diskety (druhá odleva) a uložíte si obsah flash (pokud jste si již obsah flash při pokusech přepsali něčím jiným, tak to není až takový problém, zdrojový kód aplikace je k dispozici jako demo a můžete si jej přeložit znova).


Atollic

Takže pokud již máte driver a ST-Link Utility zprovozněny, tak můžeme přistoupit k tvorbě nového obsahu pro čip STM32F4, který je na kitu. Nejjednodušší je nahrát si novou verzi Atollic TrueSTUDIA (já použil 2.2.0), nainstalovat a zároveň aktivovat. Lite verze, která je zdarma se musí instalovat tak, že zadáte v průběhu instalace do prohlížeče kód (jedinečný pro váš PC) a emailem dostanete zpět instalační kód, který zase zadáte do programu. Mě přišel email až za cca 20 minut, takže počítejte s tím, že se může instalace zdržet.

Atolic svoje TrueSTUDIO opět vylepšil. Nyní již zvládá překládat nejen pro STM32F10x, ale též pro STM32L, STM32F2xx a zejména STM32F4xx (o co nám jde v tomto případě zejména). Bohužel, staří psiu se novým móresům nenaučili, takže opět musíte nahrát do adresáře ARMTools/bin potřebné soubory, aby to fungovalo plnohodnotněji. Já jsem si tam nahrál správnou verzi objcopy, run, strip, size a objdump. Počítám že začátečníci využijí alespoň objcopy a size (pomocí prvního vyrobíte HEX soubor a pomocí druhého snadno zjistíte velikost výsledného binárního souboru). Rovněž je tam otravná reklama a doporučení na koupi plné verze (s tím jsem ještě nic neudělal) a také je tam zablokováno koukání na SFR registry - to jsem trochu upravil. Postup - stáhnete si zip archív dle odkazu, pak najdete v Atollicu adresář /ide/plugings a v něm soubor com.atollic.truestudio.sfrview_NEJAKA.CISLA.jar to přejmenujete na .ja a stažený zip soubor si rozbalíte do daného adresáře.
Myslíte, že by se měly upravit i jiné věci v Atollicu?

Pak už můžete vytvořit první pokusnou aplikaci v TrueSTUDIU a zkusit jak vám funguje dubuggování. Při zakládání nového projektu nezapomeňte nastavit jako platformu STM32F4 Discovery kit, aby se program přeložil pro správný čip. Jak nastavíte řešení matematických operací (zde softwarově, nebo vestavěnou FPU jednotkou), je jedno, ale pochopitelně že FPU volba dá kratší a rychlejší výsledný kód. Pokud budete používat nějaké demopříklady ze zdejšího seriálu Začínáme s STM32 VL Discovery, tak nezapomínejte na to, že tenhle či je mnohem rychlejší a proto musíte prodloužit cca 10* čekací smyčky, pokud jsou vytvářeny programově, jinak vám například LEDky budou blikat tak rychle, že to ani nepostřehnete.


Demo zdrojové programy


STMicroelectronics nachystala pro zájemce sadu demonstračních zdrojových programů. Doporučuji také stáhnout a alespoň se na ně podívat. Jednak tam naleznete Audio_codec soubory, které vám mohou ušetřit hafo práce, pak soubory na využití LIS302 akcelerometru. Dále demopříklady (nastavován timerů, práce s MEMS, zápis do Flash (simulace EEPROM), DAC, ADC, atd.) a konečně v adresáři Demonstration též zdrojový kód k demoaplikaci nahrané do nového kitu.


Odkazy

ST-Link (v.2) USB driver (v. 1.0.4) je zde.
ST-Link Utility je zde.
Návod k ST-Link Utility naleznete zde. (pdf)
Atollic TrueSTUDIO si stáhnete zde.
Korigovaný jar soubor je zde.
Demo zdrojové programy pro STM32F4 naleznete zde.


DODATEČNĚ DOPLNĚNO:
Atollic mě dnes tím jedním breakpointem naštval, protože jsem potřeboval breakpointy DVA!
Takže v přiloženém souboru jsou potřebné modifikace pro odstranění reklamní obrazovky a navýšil jsem počet breakpointů na celkem 5. Soubor stahujte zde.

Doplněno 27.1.2012: No a před týdnem mě jeden kolega oslovil, že mu vadí, že nejde prohlížet speciální registry SFR na STM32F4 Discovery kit. A mě to dneska taky naštvalo. Takže by to už mělo jít, jen musíte zase jeden jar soubor vyměnit - výše uvedený odkaz na modifikovaný jar soubor je změněný, je pod ním nový soubor.