Prehľad webových seminárov spoločnosti Altium na mesiac máj 2016
We have a calendar of events packed full with new ways to enhance your design and data management efficiency. Check out our upcoming events below and register now for a live event!
Our upcoming events will cover many topics, including:
Understanding Electronic Design Data Management
Date: May 10, 10:00 - 10:45 Electronic design data management is at the core of every design team and reflects the level of reliability of the team when launching a product onto the market. Organizing and managing components in libraries or doing revisions of production data has always been a burden for electronic engineers. Take a look at the way Altium solves the data management process and understand the surrounding requirements.
What's new in Altium Designer 16.1
Date: May 11, 10:00 - 10:45 Altium Designer 16.1 is ready to be installed. In this webinar we will illustrate improvements, expansions and features added to our unified PCB design environment. The webinar doesn’t only cover a brand new PCB documentation feature but also gives you an overview of many smaller and bigger improvements that were driven by user requests.
Design Tip: Mechanical Multi PCB Design
Date: May 18, 10:00 - 10:45 In this webinar we will show you how to build up a complex arrangement of pcbs. This enables you to do a component placement not only depending on the housing the pcb will be placed in, but depending on the properties of other pcbs your design is combined with. Doing so allows you to do a mechanical system design.
Inside Electronic Design Data Management
Date: May 24, 10:00 - 10:45 Electronic design data management has been identified as one of those additional main tasks for every Designer. In this webinar we will present you the features in Altium Vault that support you in mastering this challenge. Take a look at how Altium helps you in managing all aspects of the electronic data with its latest version of Altium Vault.
Altium Europe GmbH, Philipp-Reis-Straße 3, 76137 Karlsruhe, Germany, Tel.: +49 721 8244 300. Managing Directors: Aram Mirkazemi, Kim Besharati, Registered Office: Karlsruhe, Register Court: Mannheim, HRB: 110238. Altium®, Altium Designer®, Altium Vault®, Autotrax®, Camtastic®, CircuitMaker®, CircuitStudio®, Codemaker™, Common Parts Library™, Draftsman™, DXP™, Easytrax®, LiveDesign®, NanoBoard®, Octopart®, PCBWORKS®, P-CAD®, Protel®, TASKING® and their respective logos are trademarks or registered trademarks of Altium Limited or its subsidiaries. All other registered or unregistered trademarks referenced herein are the property of their respective owners and no trademark rights to the same are claimed.
nepropadejte panice pkud budete vychazet z toho, ze natavena antena dava 100 proc. udelejte si sondu:antenka, shotky dioda, VHODNY kondenzator merak tak 50uA a pouzijte to jako indikator sily pole. se strihanim opatrne, neni to linearni. nevhodna delky ma vliv na impedanci, na na tvar vyzarovaci charakteristiky. ja mam antenu 6 cm na 3.5 MHz a funguje. 50 Ohm ale nema!
Návrh a naladění 2.4GHz antény není tak hrozné. Daleko horší je ladit Sub-GHz (868MHz, 915MHz). Hlavní záludnost je v tom, že cokoliv umístíš do blízkého pole antény ovlivní její fungování. Takže třeba když navrhneš dobře anténu a pak to dáš do plastové krabičky, tak se ti klidně může stát, že anténu tolik zatížíš a tím posuneš její rezonanci, že ti to přestane fungovat. Doporučuji shlédnout toto video od bývalého kolegy - odkaz
majks: Ještě mě napadá, že by ta anténa šla obejít tím, že tam dáš už hotovou anténu na kabelu. Pak stačí dodržet impedanci 50 ohmů a na to jsou kalkulátory a není to tak složité.
majks: Design ani moc ne, spíš pak musíš naladit anténu a to bez VNAčka neuděláš. Ta anténa má parametry závislé na layoutu a materiálu PCB (a každý výrobce má trochu jiné materiály, takže...). Ladí se to změnou kondenzátorů (sériové a paralelní) a změnou délky antény (prostě se na prototypu udělá anténa delší a pak se uřezává).
mam dotaz.. má tu někdo zkušenosti s procákama STM32WBxx? pohrávám si s myšlenkou s tím něco dát dohromady, tak přemejšlim, jestli je nějak náročný dělat layout pro 2,4GHz bt.
Na záložku C/C++ Build som klikal a keďže sa objavilo nastavovacie okno sústredil som sa naň a nenapadlo ma, že sa dá táto záložka ešte ďalej rozkliknúť
Výhodou Platformia je právě to, že projekt si sebou může nést i potřebné knihovny. Třeba různé projekty různé verze stejné knihovny. A když publikujete, opět přidáte knihovny, s kterými to bylo odladěné a nehrozí, že druhá strana bude mít nějakou nekompatibilní verzi.