Článek o příjmu a odesílání SMS přes GSM modem zaujal poměrně dost lidí a tak rád doplním odkaz (který mi taktéž zaslal kolega Petus) a který se týká článku, jak zprovoznit datovou komunikaci prostřednictvím GPRS. (díky!)
Úvodem

GPRS komunikace je zatím součástí základního vybavení BTS stanic GSM sítí v ČR. Takže když je v daném místě signál pro mobilní telefony, tak je možné datově komunikovat prostřednictvím GPRS. Sice ne příliš rychle, ale pro jednoduchá zařízení jde o dostatečné řešení. Co znamená "ne příliš rychle"? GPRS komunikace zná 4 kódovací schémata, která se využívají dle stupně kvality signálu. Pro nejméně kvalitní signál se využívá kódovacího schématu CS-1 a limitní rychlost je cca 9 kbit/s. Pro nejkvalitnější signál je kódování CS-4 (s menším počtem korekčních informací) a rychlost proto vzroste na cca 21 kbit/s. Řídicí systém BTS může datovému přenosu přidělit více rámců, takže s výjimkou těch nejzatíženějších BTS budete mít k dispozici více rámců pro přenos. V případě přidělení maximálního počtu 8-mi rámců budete mít i v nejméně příznivém případě kódování CS-1, možnost datového toku cca 72 kbit/s. Suma sumárum, pokud nebudete přenášet například video, ale třeba hodnoty čas od času měřené veličiny, tak vám GPRS nejspíš stačí. V souvislosti s tím, že datové tarify jsou nyní poměrně levné - uvažujeme přenosy max. stovek kilobajtu denně a s tím se vejdete to FUP i těch nejlevnějších tarifů, čímž máte po ruce řešení jak přenášet data i ze vzdálenějšího zařízení.

Rád bych upozornil ještě na jeden problém. Přenos dat probíhá v rámci paketů v internetu. Takže se nesmíte divit, že doba doručení paketů je proměnlivá. Využít datový přenos přes GPRS například k měření přesného času nějaké události pomocí doby doručení, tedy není nejlepší nápad (pokud vám nevadí přesnost řádu stovek milisekund, či dokonce sekund pro pakety u kterých bylo potřebné opakovat přenos).

Jak to udělat prakticky vám ukáže skvělý tutorial, popisující realizaci datové komunikace ATmega8 mcu s modemem Siemens ES75, který naleznete zde.

Pokud budete mít nějaký modem (typicky čínský noname GPRS GSM), tak si jej předem vyzkoušejte pomocí terminálu, ve kterém si otestujete navazování spojení. Příkladem budiž od stejného autora návod ke komunikaci přes terminál zde.