https://www.tme.eu/cz/katalog/vyvojove-kity_100636/?s_order=desc&search=fusion%20v8&s_field=1000011&utm_source=mcu.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=2020-08_Kampania_Mikroelektronika_MTM-2990_936x60_CZ
Moc často sem texty o nových součástkách nedávám, ale myslím že tahle LEDka si to zaslouží. Výkon 11,8W na jeden kousek je opravdu hodně vysoká hodnota.
Občas na internetu vidím dost zběsilé nápady, občas vidím velice chytré nápady, ale občas nevím co si mám o tom nápadu myslet. A právě o tomto případ jde. Řek Charalampos/Haris Andrianakis ze sebe nápady dost chrlí, s jedním vás seznámím.
Už několikrát se mi stalo, že mě kolega nebo známý informoval o nějakém podnikateli, který nedrží své závazky, neplatí za práci a hledá výmluvy. Bohužel to asi patří k situaci v ČR že minulý režim nijak neoceňoval přímé a čestné jednání. Tudíž často narazíte na osoby nebo firmy, se kterými by jste měli jednat vrcholně opatrně. Proto jsem se rozhodl, že bude vhodné zde veřejně publikovat špatné zkušenosti, jako informaci pro ostatní. Sekci nazývám Držitel označení černá pecka! S ohledem na právní konsekvence, abychom nebyli napadeni za zveřejnění pomluvy, tak podobné texty budeme zveřejňovat pouze na základě garance toho, kdo negativní informaci podá. Na druhou stranu bychom také měli ocenit kladně ty subjekty, se kterými není problém - a jim bychom udělovali označení Držitel ocenění zlatá pecka!


Pokud tvoříte konstrukce založené na AVR mikrořadičích od Atmel, tak vám jistě jméno Vassilis Serasidis není neznámé. Tento Řek má za sebou již mnoho zajímavých konstrukcí. Tato konstrukce by se dala popsat jako kapesní bateriový mini logický analyzátorek se 4-mi vstupy.

Náš poměrně aktivní člen hub.martin sám vytváří konstrukce založené na mcu Stellaris od TI. Již dříve jsme zde zveřejňovali jednu konstrukci - připojení Nunchuk ovladače ke kitu Stellaris Evalbot. Nyní bych rád upozornil na jednu minikonstrukci - nazvanou microCMD, která obsahuje analogový joystick PlayStation, microSD slot, miniUSB a k zobrazování slouží LCD z Nokia 3310.


Na serveru Dangerousprototypes na fóru bylo zveřejněno proměření různých kapacitorů při různých frekvencích. Hodnoty jsou překvapivě dost rozdílné.


V seriálu k STM32 VL Discovery kitu se snažíme připojit s naším kitem k ethernetu. Součástí toho je i nutnost nastavení modulu s čipem ENC28J60, který řeší ethernetový MAC a PHY a jeho výrobcem je společnost Microchip. Protože je možné kit připojit k ethernetu i jinak (například pomocí PHY čipu s RMII interfejsem), tak jsem se rozhodl tento díl dát mimo seriál. Konec konců jej mohou využít i uživatelé jiných mcu (například Arduina).
Pokud máte slabost pro Cypress mcu PSoC, tak kmmankad z Indie (z města Goa - to ani nevím kde je), navrhl jednoduchou breakboard desku pro CY8C3866PVI-021 a zveřejnil podklady v Eagle a bootloader. Deska je minimalistická, má reset tlačítko, USB konektor a pár kondenzátorů. Překvapivě na ní nevidím krystal (může to bez krystalu na USB fungovat?), ale jako inspirace pro Vaše návrhy to určitě být může.


Pokud ano, tak si můžete postavit superleptačku, která dle autora zvládne vyleptat Cu na desce plošného spoje za 2 minuty a ještě k tomu dovede desku opláchnout vodou (nicméně se musí deska manuálně přendat do jiné kóje). Když jsem tohle video shlédl, tak jsem se fakt podivil, co si lidé nepostaví. Já bych takovouto mašinu nechtěl, ale do malé manufaktury na PCB by se možná šikla.


Fujitsu uvedl balík 210 nových ARMů na trh. Tím se jen potvrzuje, že budoucí cesta vede přes ARM a jsem zvědav, kdy uvede svůj první PICARM fy. Microchip. Nová paleta mcu od Fujitsu sahá od nízkopříkonových typů, přes levné běžné typy, až k typům s vysokým výkonem (s frekvencí až 144 MHz) a mnoha perifériemi+velkou pamětí.

Pokud někteří z Vás využívají k ladění OpenOCD, tak vývojová verze Open On-Chip Debugger 0.6.0-dev-00357-geae6353-dirty (2012-01-17-15:01) zahrnuje i ST-Link interface, který je funkční. Prosím někoho, kdo s tím dělá, aby to nějak okomentoval, případně napsal do fóra nějaký stručný návod jak to zprovoznit.
Kniha Free Range VHDL konečně publikována. Podrobnosti v další části.


Jeden jednoduchý regulovatelný zdroj pro nenáročné uživatele s ručkovým ukazatelem V a A, se neztratí. Tenhle má přepínání vinutí trafa, aby se snížila výkonová ztráta na regulačním prvku, kterým je LM337 (obdoba LM317 pro regulaci záporného napětí). Když jsem se nedokopal k tomu, abych svůj zdroj namaloval a napsal o něm článek, tak uvádím alespoň tento. Článek je ze serveru 320 Volt.
Tento díl je jen malý dodatek k USB HID. V 7 dílu bylo diskutováno a řešeno propojení zařízení s PC pomocí HID třídu USB zařízení. Microsoft nyní začal prosazovat poměrně intenzivně HID zařízení pro komunikaci se senzory, což je právě třída vhodná pro mnoho z našich aplikací. Proto jsem napsal tento krátký dodatek k HID.

Pomocí poměrně jednoduchého HW k PC a šikovného software jde vytvořit poměrně všestranný nástroj plnící jednodušší úlohy v oblasti elektrotechnických měření. Myslím že budete překvapeni, co se s tím dá dokázat. Autor je z Itálie, jmenuje se Alfredo Accattatis a jde o PhD studenta z University of Rome.


Odkaz na návod, jak opravovat výkonovou elektroniku. Od počátku, kdy člověk studuje schéma, přes hledání možného zdroje chyby až k opravě.
Energy Micro také představila fůru nových mcu - celkem 60 EFM32 Wonder Gecko mcu, založených na jádře ARM Cortex M4F (tj. stejném jako má ST32F4xx). V textu dále video, anglická press news a trocha detailů.
IOIO (čte se yo-yo) je destička s PIC, kterou si jednak můžete vyrobit sami a jednak si jí můžete koupit. Na destičce je moderní mcu od Microchip PIC24FJ256DA206 a programuje se v javě. Destička je obecně určena jako I/O zařízení k vašemu zařízení s Androidem.
Novinku, představenou v posledních dnech je i iNemo, což je aktuálně nejmenší 9-ti osý system-on-board (SOB) modulu iNEMO. Integruje několik ST senzorů s výkonným výpočetním jádrem: 6-ti osý geomagnetický modul, 3-osý gyroskop a ARM® Cortex™ M3 32-bit MCU.


Attitude and Heading Reference System (AHRS) je prima návod (application note) od Texas Instruments, pro líné lidi jako jsem já, neboť materiál obsahuje matematický aparát potřebný k tomu, aby se vypočetl výsledný směr a rychlost pohybu na základě údajů ze senzorů (gyra, akcelerometry, atd.).


Tento díl je dodatkem dílu 37, na základě kódu, který zaslal kolega Ivol. Za zaslání kódu děkujeme! Změna se týká zavedení automatického refresh do HTML stránky, zobrazuje se počet přijatých paketů webserverem, je připravena nová a rozšířená HTML stránka a vytvořil funkci na analýzu řetězce za GET (požadovaná web stránka). Podrobnosti v textu.


Kolega psej mi zaslal emailem šikovný nástroj s názvem jako má tento článek. Sice jsem jej již viděl, ale stejně jako on se domnívám, že může být někomu, kdo dává dohromady popisovač HID, užitečný. Za zaslání a připomenutí tohoto nástroje děkuji!
Utratil jsem z vašich dotací 1500 Kč na benzín a také jsem se vydal do Norimberka na veletrh Embedded World 2012. Přivezl jsem hromadu informací a materiálů, které postupně budu zpracovávat, a pevně věřím že postupně z toho vzniklé články oceníte (když už ne dotací, tak alespoň vaší spokojeností ). Ostatně první článek už vznikl - o uvedení nového Cortex M0 od STMicroelectronics na trh.
Takže tedy vzhůru na první díl obecné reportáže z veletrhu!


Na výstavě Embedded World 2012 Prezentoval ST Microlectronic, námi již dříve avizovanou, novou řadu mcu s jádrem Cortex M0. Jde o entry low end řadu s cenou čipu výrazně pod 1 USD za kus, kterou chce firma ST atakovat dosavadní pozice levných 8-mi bitových mcu. V textu další informace.
Postupně se propracovávám materiály z Embedded World 2012 a tak můžu informovat že fy. NXP prezentovala dvě nové řady mcu s jádrem Cortex M0. Jde o řady LPC1100XL a LPC11E00. Podrobnosti v textu.
Tenhle text mě zaujal, protože mám také barevnou Samsung Laserovku, která chce jen originální drahé tonery. Ale v textu se dozvíte, jak mašinu ošálit.
Toshiba prezentovala na Embedded World v Norimberku nový softvér, který pomůže s návrhem řízení pro motory. Software je zaměřen na jejich ARM Cortex M3 (typy TMPM37x), který je využit pro řízení. Obsahem dalšího textu je tisková zpráva.


Koncem minulého roku firma NXP ohlásila konec produkce svých klonů 8051. A co se nestalo, firma Microchip ohlásila letos na Embedded World 2012 že zahajuje výrobu přímých náhrad čipů NXP (záměnná pouzdra, stejné vybavení). Pokud někdo pracoval s původními typy od NXP, tak pro něj přinášíme tabulku náhrad za typy od Microchip.


Kolega kaba mi zaslat schéma řešení připojení solárního panelu k akumulátoru. Protože tohle se zrovna řeší v diskuzi, tak myslím že jako další námět se to velmi hodí. Za zaslání děkujeme!


Líbí se mi neotřelé provedení opravdu malého převodníku USB na USART TTL. Zapojení není nic objevného, jde o FT232BM, nicméně doufám že se vám provedení bude líbit také. Autorem je nejspíš nějaký šlechtic, Johan von KonowKonečně na Technické univerzitě ve Vídni udělali něco užitečného. Vyrobili model autíčka 285 um velký. To se fakt hodí.Freescale dnes prezentoval nový mcu s jádrem Cortex M0+ (všimněte si prosím toho plus za M0!). Jádro M0+ je inovované jádro M0, změny jsou zaměřené na snížení dynamické spotřeby. Dle údajů od ARM je dynamická spotřeba jádra Cortex M0+ 11,2 uW/MHz v porovnání se spotřebou 16,36 uW/MHz dřívějšího jádra Cortex M0. Jádro Cortex M0+ se tedy stává velmi zajímavým kouskem v aplikacích se sníženou spotřebou. v další části tisková zpráva Freescale s podrobnostmi, video a něco podrobností o Cortex M0+.


Od 13. března (tedy od včerejška) až do 16. března (do pátku) probíhá v Praze Letňanech výstava For Electron 2012. Mé dojmy z této výstavy jsou shrnuty v reportáži.
Nalezl jsem zajímavé řešení, jak převést PWM signál pomocí TL431 na jiné hodnoty napětí.
Narazil jsem na celkem jednoduchý nástroj, který dobře může posloužit na testování audio zařízení pomocí zvukové karty v PC. Pochopitelně to není supergenerátor, ale pro mnoho aplikací a rychlých testů vyhoví. Autorem programu je David Taylor z Edinburghu.


Včera jsem napsal krátký článek o AudioTools (zde) a kolega vaclevpe se hned pochlubil jeho vlastním počinem na toto téma. Poté co jsem se na AUDMES podíval, tak myslím že určitě jde o věc, o které je dobře vědět že existuje.
O celkem pěkném maticovém displeji 8 řádků * 32 sloupců z DealExtreme jsme Vám již psali zde. Kolega electric modul koupil a má s ním velké plány. Upozornil mě na návod na serveru RS-micro pojednávající o výměně mcu z původního ATmega8 za podstatně vybavenější ATmega328.


Povolil jsem pokusně editaci komentářů ke článkům. Možná tahle verze bude chodit bez těch chyb co měla minulá. Prosím, kdyby se někomu objevila možnost editace CIZÍHO komentáře (to byla ty chyba v minulé verzi, kvůli které to bylo zakázáno) aby mne IHNED informoval pomocí PM! Děkuji předem.
Pokud by někdo chtěl již po n-té opět začít s CPLD (sebekriticky přiznám že to je i můj případ), tak jsem našel pěkný projekt pro začátečníky, který je na lepší úrovni než pověstné blikání LED. V tomto výukovém příkladu se k CPLD (konkrétně Altera MAX7128SLC84-10) propojuje běžný znakový LCD!
NXP mi zaslalo link na jejich marketingový materiál s přehledem jejich produkce. Vybral jsem z toho pár věcí, které mne zaujaly.
Další verze MIDIboxu je na světe. První verze byla založena na STM32F103 mcu, druhá vylepšená verze je založena na NXP LPC1769 mcu, resp. na celém kitu LPCXPRESSO. Myslím že je to zajímavá konstrukce od našich německých kolegů.


Zentiva se chystá žalovat Apple i Samsung, protože ona vyrábí tablety už od roku 1857.


Fy. NXP představila celou řadu nových členů linie LPC1300 mcu (ARM Cortex M3 s USB periférií), a doplnila tak řadu o mnoho různých produktů s odlišně velkými rozsahy pamětí. Obsahem článku je press news.


Příležitost pro bastlíře a zájemce o stavbu elektronických zařízení! Díky velkorysosti jednoho z našich členů - kolegy semiart, který nabídl dotaci v podobě jím nyní nepotřebných čipů, Vám můžeme předložit těžko odmítnutelnou nabídku V dalším textu článku je seznam nabízených čipů a podmínky za kterých vám čipy budou poskytnuty pro potřebu Vašich konstrukcí.Přejít na stranu  1 2 3 ... 71,066666666667 72,066666666667 73,066666666667 74,066666666667
Prohledat MCU Mikroelektronika - Community Site
Chatbox