https://www.tme.eu/cz/katalog/?search=microchip_202007&s_field=1000011&s_order=desc&utm_source=Mcu.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=2020-07_Microchip_-_kampania_informacyjna_-_PoE_MTM-2942_936x60_CZ
Máte doma rychlý digitální osciloskop a potřebujete logický analyzátor? Není problém, stačí pár drobností ze šuplíku a pak trocha počítání.


Existuje celkem dost obvodů, jak zrealizovat kapacitní tlačítka. S jedním alternativním řešením přišel i Tuomas Nylund
z Finska. Kapacitní tlačítko realizoval za pomoci software s běžným ATMega32u4 čipem. Tudíž tento princip lze použít i u jiných typů mcu.


Počítač za 49 USD založený na 800MHz WM8750 (Wondermedia PRIZM) ARM 11 SoC spolu s 2GB NAND flash and 512MB DDR3, na kterém běhá Android. Sice jsem dal odkaz do drbárny odkaz na článek na ExtraHardware, ale nemají tam video, proto raději doplňuji video formou článku.
Dnes to bude veselejší. Určitě znáte špičkové zpěváky soulu, jak umí geniálně pracovat s mikrofonem. Zkrátka zvukař v kabině nemusí na poťáky ani sáhnout, interpret si hlasitost reguluje sám vzdáleností mikrofonu od úst. No a z podobného soudku je i návod, jak si opravit BGA (s bezolovnatým připájením) pomocí horkovzdušné pistole, kde "umělec" realizuje reflow křivku, pečlivě zobrazenou na monitoru počítače, krásnou hrou s pistolí.


Projekt využívající krystal k taktování mcu a zároveň po zesílení 74AC00 pro bezdrátové předávání naměřených hodnot (klíčování vysílaného signálu morseovkou). Podle mne by bylo spíše možné využít krystal 9 MHz a naladit vysílaný signál na 3 harmonickou (27MHz).
Prima baba z Oregonu, která je ke všemu cvok do elektroniky a hraní na bassovou kytaru, je fenomén, který mne zaujal. V českých luzích a hájích je poměrně málo žen, které se v elektronice angažují. Neznámější je nejspíš Andrea Ronešová, enfant terrible z Plzně. Ale zdá se, že Jeri je už spíše přírodní úkaz, něco jako zemětřesení nebo tornádo.


Pokud Vás zajímá, jak pracuje MEM akcelerometr, tak máte možnost shlédnout vysvětlující video.Pokud si pamatujete na dávnověk, kdy jako demonstrační ukázka IQ151 běžela na černobílé obrazovce hra Život, kdy se simulovalo chování jednoduchých organismů, jejich postupný rozvoj a zánik, tak stejná gamesa byla realizována Arduinem se 4řádkovým LCD zobrazovačem.
Náš poměrně rozsáhlý seriál ke kitu STM32VL Discovery má jeden problém. A tím problémem je to, že existuje těch kitů několik verzí (STM32L s displejem, STM32F4 s mnoha součástkami na desce a STM32F0) a bohužel se i rozdílně programují. Ti co mají STM32F4 kit, tak již mohou čerpat z několika zdejší dílů k tomuto kitu. Zbývá STM32F0, který ale zatím není příliš rozšířený a pro majitele STM32L Discovery kitu jsem napsal díl k ovládání A/D převodníku.Dodavatel součástek EVB Elektronik vypsal novou soutěž na návrh založený na ARM Cortex mcu z produkce NXP. Zájemcům, kteří se zaregistrují nabízí zaslání "Free Sample Box", což dle mého odhadu je vzorek mcu + případně další součástky (na homepage soutěže jsou uvedeny nějaké mosfety a PCF2123).


Toshiba prezentovala nový ARM s jádrem Cortex M0 zaměřený na měření - proto disponuje 24 bitovým tříkanálovým precizním Delta-Sigma A/D převodníkem, který doplňuje běžný 10-ti bitový A/D převodník. Nevím jak to bude fungovat - digitální obvod s velkým rušením a vedle toho precizní A/D převodník, ale věřím že to v Toshibě vymakali. Myslím že inženýři v Texas Instruments mají nad čím přemýšlet. V další části článku je anglická press news. Podrobnosti k mcu jsem zatím na stránkách fy. Toshiba nenašel.


Doplním článek o Pinguino projektu, projektem jednoduché destičky do breadboardu. Vývojová destička obsahuje USB konetor (napájení+nahrávání programu+komunikace) a po stranách jsou vyvedeny piny. Pokud máte zájem o otestování tohoto mcu, tak je zřejmě tohle jedna z jednodušších cest, jak začít. Autorem je Jerson ze serveru Volts&Bytes.Kolega Petus se nabídl, že mne bude zásobovat zajímavými linky. A hned první, který jsem otevřel se mi líbí. Jde o simulátor zapojení s logickými obvody. Můžete zapojovat hradla, čítače, posuvné registry, paměti ROM i RAM, zkrátka výběr máte dost velký. A pak klik a .... můžete vidět výsledek stejně dokonale, jako když si podobným způsobem naklikáte obsah CPLD. Výstupem je simulovaný logický analyzátor, který zobrazuje průběhy v bodech, které si zvolíte. Program je zdarma.


Pomalu se propracovávám k prvnímu projektu s STM32F051 mcu. S prvním projektem pro nový čip je vždy spousta otravné práce. Je třeba vytvořit nový knihovní prvek, zkontrolovat vývody, namalovat první schéma, všem pinům přiřadit pojmenované vývody, atd. No však to všichni znáte.
Zdá se, že vysoce přesné A/D převodníky se začnou častěji objevovat i v ARM Cortex M3 mcu. Jsem zvědav na řadu STM32F3xx. Ale zpět k Analog Devices, které mají velké zkušenosti s analogovou technikou. Jejich ADuCM360 je velmi úsporný mikrořadič se spotřebou pod 1 mA v run módu, s integrovaným 24-bitovým Sigma Delta převodníkem s 11 vstupy (které též mohou být zapojeny jako 6 diferenčních vstupů!) a integrovaným D/A převodníkem vhodným pro vytváření proudové smyčky 4-20 mA. Obsahem další části textu je tisková zpráva v angličtině.


Druhá konstrukce USB-USART převodníku s galvanickým oddělením od kolegy bufu8 je založena na použití optočlenu. Podobně jako zapojení s ADUM potřebuje také napájení od cílového zařízení. Protože optočlen je v ceně cca 10-15 Kč, tak je toto zapojení levnější variantou. Za zaslání konstrukce děkujeme!


Kolega Hns vytvořil zajímavý solární wattmetr, který rádi publikujeme (název neznamená wattmetr napájený sluneční energií, ale wattmetr určený na měření dodávaného výkonu ze solárního panelu). Za zaslání konstrukce děkujeme!


Texas Instruments spolu s firmou Würth Elektronik Vás zvou na celodenní seminář s názvem Power Supply Design, který se koná v Brně 20.6.2012 od 8.30 hodin. Bližší podrobnosti v další části textu.


Tak a máme tady novou konstrukci - nic moc složitého na pátek. Jde spíše o legrácku - simulátor semaforu (proto jsem text nazval sema-fórek), který byl vytvořen v rámci semestrálky do školy (autorem je bufu8). Takže jde o jednoduché zapojení, na kterém se začátečníci mohou naučit práci se SMD součástkami.


Jugoši se zase vytáhli. Mají opravdu pěknou vývojovou desku pro STM32 mcu. Deska obsahuje výměnný hlavní čip, takže se dá ladit vše od Cortex M0 až po nejnadupanější Cortex M4. Můžete se inspirovat i schématem zapojení, které je k dispozici. Oficiální název desky od fy MikroElektronika je EasyMx PRO™ v7 for STM32 ARM®.
Udělal jsem redukci QNF na DIP, aby bylo možné snadněji použít tyhle malé brouky v breadboardu. Redukce je pro STM32F05xK mcu, což je mcu v pouzdru QFN32.


Kolega radioing byl silně nespokojen s mou verzí redukce a navíc byl silně nespokojen s tím, že mnoho lidí kritizuje a nic neudělá, tudíž se sám chopil myši a namaloval nám novou verzi redukce. Sami si můžete ověřit rozdíl mezi starou a novou verzí.


Od článku o robotu založeném na 16-ti bitovém MSP430 od TI jsme tento mcu trochu zanedbávali. Snad tedy uvítáte návod na jednoduchý voltmetr s tímto mcu. Autorem projektu je Gaurav Chaudhary z Indie a na projekt nás upozornil kolega Petus.


Freescale pronásleduje své konkurenty i na poli mikrořadičů, které v sobě zahrnují i možnost bezdrátové komunikace. Prezentoval nový Kinetis (jádro Cortex M4) s typovým označením KW20, který rovnou obsahuje bezdrátový interface IEEE® 802.15.4. Napodobuje tím třeba i ST, který má řadu STM32W.


Za podivuhodným názvem LPH7366 nehledejte nic jiného, než starý známý LCD displej k telefonům Nokia 3110/5110. Kolega aceltd vytvořil k tomuto displeji breakout board (jak jsem tady byl správně poučen o názvu), který umožňuje tento displej připojit jak do breadboardu, tak to normálního řadového konektoru na PCB.


Zkusme se tedy realizovat nějaký první pokusný projekt s Cortex M0. Tento díl by měl být jakýmsi návodem pro začínající s STM32F0Discovery kitem, tímto nejlevnějším kitem s ARM mcu na trhu. V tomto dílu zkusíme nastavit PWM výstup.


To co jsme avizovali je tady! STMicroelectronics představil novou řadu Cortex M4 mcu typové linie STM32F3xx. Jde o mcu zaměřený na měření a zpracování dat, takže obsahuje navrch stejnou matematickou jednotku pro výpočty v plovoucí čárce jako má STM32F4xx a navrch hromadu periférií. Zatím jsou k dispozici typy STM32F302,303, 372 a 373. V textu další podrobnosti.


Tenhle díl jsem napsal na základě problémů kolegy, který se snažil pomocí časovače donutit mcu k pravidelnému vykonávání nějakého programu. Snad tedy připojené demo a moje povídání pomůže v realizaci tohoto nápadu i ostatním.Pár hodin poté, co jsme na našem webu informavali o nové řadě STM32F3xx, tak vydal ST tiskovou zprávu, která naší novinku potvrdila. V další části textu se máte možnost s tiskovou zprávou seznámit.


Ze sponzorských příspěvků, které jsem dostal od některých z Vás, jsem financoval nákup Bluetooth modulu na Dealextreme, abych mohl ověřit, jaká je realita týkající se této komunikace. Po ověření můžu klidně zkonstatovat, že se není čeho bát.


Takže v minulém dílu jsme probrali první projekt s STM32F0Discovery kitem a nyní uvedu další příklad toho, co není v demonstračních příkladech od ST. Tím je komunikace po RS232 (resp. USART). I přes to, že jde o protokol hodně starý, tak je velmi často používaný. Můžete jej využít třeba pro ladění nebo komunikaci s bluetooth modulem.
Olimex nabízí šikovnou destičku s ARM9, pro ty, kteří mají chuť vyvíjet něco na takovéto raketě. A protože cena je příznívá, tak o produktu rád publikuji krátký text.Dámy a pánové, má maličkost vyhlašuje od neděle na neurčito (asi až do konce srpna) dovolenou. Budu odložen na chalupě, kde je v podstatě nulový přístup k netu. Takže aktualizace zůstanou pouze na mardovi. Sbohem a šáteček po prázdninách.
Andy uveřejnil další díl svých návodů k STM32. Takže se můžete inspirovat jeho řešením driveru k senzoru ADS7843 pro dotykový panel. ADS7843 je "de facto" standard pro dotykové displeje, tudíž možností využití pro modernější konstrukce s větším LCD a vstupem přes dotykový senzor není málo.


Kolega Petus mne upozornil na velice pečlivě vypracovaný projekt záznamníku chrápání, která je založen na ATmega644, který nahrává digitalizovaný zvuk na SD kartu do souboru zpracovatelného Excelem. I když si myslím že zrovna tohle použití mnoho z vás nevyužije, ale jistě by se dala na podobném principu realizovat štěnice či třeba snímač vibrací detekující probémy se zařízením. Proto se domnívám že projekt je inspirativní. Autory projektu jsou Jimmy Da a Aaron Meller z Cornellovy university.


Tak nějaké články se ztratily a asi jsou v /dev/null tudíž vložím tento testovací článek. Narazil jsem na pěkné video zachycující poměrně detailní prohlídku obchodu v Singapuru. Líbí se mi že to je sámoška, takže si člověk může ověřit správný díl co potřebuje.

¨
Kolega Luděk mi poslal projekt hodin, aby též vlastníci kitu STM32L Discovery měli tady nějakou inspiraci pro programování. Za zaslání projektu děkujeme! Jedná se o jednoduché hodiny, které ukazují čas/datum/den v týdnu - zobrazená informace se přepíná tlačítkem nebo scrollování všech údajů na displeji. Konstrukce je příkladem na použití RTC a funkcí pro displej.


Takže začnu sám a pevně doufám, že nebudu první a zároveň poslední. Jak jsem již psal, má maličkost již není nijak zajímavá. Jsem starý a unavený dědek, který se zuby nehty drží života i když ví, že ten nepřežije.
Určitě mnoho z vás, kteří se zajímáte o AVR, tak máte výborné udělátko USBASP. Jde o programátor jehož autorem je Fischl, který využil simulovaného USB v AVR a vytvořil tak maximálně jednoduchý USB programátor pro AVR mcu. Tento článek odkazuje na řešení, jak využít USBASP pro programování ATxmega čipů.
Další z konstrukcí, které pokládám za užitečné, je využití GSM modulu k zasílání a přijímání SMS zpráv. Na projekt mne upozornil kolega Petus, za což mu děkuji!
Přejít na stranu  1 2 3 ... 81,35 82,35 83,35
Prohledat MCU Mikroelektronika - Community Site
Chatbox