https://www.tme.eu/cz/katalog/?search=microchip_202007&s_field=1000011&s_order=desc&utm_source=Mcu.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=2020-07_Microchip_-_kampania_informacyjna_-_PoE_MTM-2942_936x60_CZ
Ennio Morricone (91), * 10.11.1928 - † 6.7.2020

Zdroj
Ennio Morricone


Seriál o lineárních zdrojích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaEakins kamery sú pomerne obľúbené lebo sú lacné a umožňujú veľkú pracovnú vzdialenosť. Tieto kamery majú úplne primitívne ovládanie pomocou USB myši, čo môže byť často nepríjemné a otravné. Žiaľ nemajú žiadny iný spôsob ako ich ovládať, napríklad prostredníctvom sériovej linky a externého ovládača. Tu je návod ako na to, ako si urobiť ovládanie bez počítačovej myši.

Veľmi dobrá myšlienka pre externý ovládač funkcií Eakins kamery je v emulácii pohybu počítačovej myši a kliknutím na danej pozícii. Samozrejme, že na konkrétnej pozícii v menu kamery je určité tlačítko alebo prepínač pre ovládanie a nastavenie kamery. V podstate je to sada makier ovládaná v externom ovládači, ktoré emulujú počítačovú myš.

Tu je príklad ako sa to dá urobiť prostredníctvom Arduino a niekoľkých tlačítok.
Zdrojové kódy sa mi nepodarilo získať, ale všetko potrebné je dostupné a dobre vysvetlené vo video návode.


Seriál o lineárních zdrojích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaOd ledna 2019 technologie Bluetooth-Low-Energy Mesh společnosti Espressif získala osvědčení Bluetooth SIG, dříve známé jako BQB. Zde je oficiální prezentace této technologie samotnou společností Espressif Systems.

Zdroj
Espressif SystemsSeriál o lineárních zdrojích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaSeriál o lineárních zdrojích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaZařízení, která používají technologii RFID pro identifikaci, nacházejí široké uplatnění ve skladové logistice, spedici či správě. Velký počet dostupných řešení a častá potřeba jejich integrace do jednoho uceleného systému však bývá problematická a časově náročná. Řešení, která nabízí firma Elatec, umožňují snížit náklady a omezit čas nezbytný na integraci nových řešení do již existujících systémů.

Dynamicky se rozvíjející trhy systémů RFID a bezdrátové komunikace stavějí před výrobce zařízení a integrátory nové výzvy. Týkají se nejen elektromagnetické kompatibility, ale rovněž výběru standardu identifikace a druhu používaných obvodů transpondérů a čteček nebo programátorů, které je obsluhují.
Nezávisle na oblasti použití je klíčovým elementem výběr vhodné technologie RFID použité pro identifikaci. Její výběr bude záviset na řadě faktorů, jako je očekávaný dosah, druh identifikovaných objektů a to, zda je požadována obousměrná komunikace s transpondérem. Některé z těchto obvodů, kromě možnosti přechovávání unikátního identifikátoru v permanentní paměti, umožňují také zapamatování údajů tak, že se neztratí, a přitom šifrování komunikace s nadřazeným systémem.
Výběr technologie použité pro identifikaci je o to důležitější, že paralelně funguje mnoho různých standardů RFID, které se navzájem liší používaným kmitočtovým pásmem (a v souvislosti s tím rozměry antény a obvodů transpondérů), dosahem, druhem modulace, rychlostí přenosu dat atd. To může vést k situaci, kdy se nově zaváděná řešení budou lišit standardem komunikace od těch doposud používaných. Příkladem takového problému může být kancelářská budova, v níž se používá technologie RFID pro docházkový systém a kontrolu přístupu do místností. V takové budově může v jistém okamžiku vzniknout potřeba integrace dodatečného systému umožňujícího určitým pracovníkům přístup k tiskárnám nebo kopírkám, rovněž vybaveným čtečkami RFID. Obvykle však čtečky, které jsou v nich instalované, budou pracovat s využitím jiného standardu přenosu dat, než jaký je použit v systému kontroly přístupu. Taková situace si může vynutit, aby pracovníci používali dvě nebo více karet: jednu umožňující přístup na pracoviště a jednu nebo více pro identifikaci k tiskárně či kopírce.

Vícesystémové čtečky/programátory
Tohoto problému si všimla firma Elatec, známý výrobce řešení pro systémy RFID. Nabízí univerzální, připravené k použití čtečky/programátory, které se připojují k nadřazenému systému pomocí sériového rozhraní a nezakrytované moduly RFID určené pro výrobce OEM. Hotové čtečky/programátory nejčastěji podporují komunikaci RS232 nebo USB, zatímco moduly OEM podporují mnoho dalších standardů a poskytují tak projektantovi pole k manévrování a snadnost přizpůsobení čtečky/programátoru k dostupným hardwarovým zdrojům.
Můžeme uvést konkrétní příklady. Čtečka typu TWN4 Multitech LEGIC 42 (fotografie č. 1) dostupná v TME pracuje v mnoha kmitočtových pásmech, navzájem velmi odlišných, a to: 125 kHz, 134,2 kHz, 13,56 MHz. Čtečka je vybavena interfejsy RS232 a USB. Výrobce pro ni zpřístupňuje ovladače určené pro systémy Windows a Linux. Tento typ čtečky je rovněž nabízen jako modul OEM. V této verzi, kromě uvedeného, může spolupracovat s nadřazeným systémem rovněž pomocí sériových rozhraní (logická úroveň 3,3 V, toleruje 5 V CMOS, I2C). Ve speciálních provedeních může rovněž komunikovat pomocí rozhraní SPI, Wiegand, CAN a 1-wire. Ze strany rádiového rozhraní je dostupná podpora pro transpondéry mnoha výrobců, mj. firem Atmel (nyní Microchip), EM, ST, NXP, Texas TI, HID, LEGIC a dalších, pracující s využitím standardů ISO14443A/B, ISO15693, ISO18092/ECMA-340 (NFC), HITAG, UNIQUE, ISO14443 A+B (Mifare DESFire EV1, Mifare Plus, Mifare SmartMX, my-d move, PayPass atd.), ISO15693 (EM4035, Tag-It, my-d vicinity, ICODE SLI), Mifare Classic, Mifare Ultralight, Sony FeliCa, NFC Forum Tag Type 2-4, PicoPass, HID iCLASS. Na desce čtečky je integrovaná rádiová anténa pracující v pásmu 125 kHz / 134 kHz /13,56 MHz, kterou uvedené standardy využívají. Kromě rozhraní pro nadřazený systém má čtečka rovněž osm výstupů GPIO, které mohou být použity pro ovládání spolupracujícího zámku, signalizační diody, zvukového signálu atp. a jejichž způsob funkce lze naprogramovat pomocí skriptovacího jazyka.


Fotografie č. 1.
Externí čtečka typu TWN4 Multitech Legic 42

Fotografie č. 2.
Modul čtečky/programátoru OEM typu TWN4 Multitech 2


Identifikace pomocí smartphonu
Stojí za zmínku, že kromě podpory většiny technologií RFID podporuje čtečka/programátor také technologie NFC a Bluetooth Low Energy (BLE), které se používají v zařízeních všeobecného užitku, jako je smartphone nebo tablet. Díly tomu můžeme při identifikaci nepoužívat karty RFID a místo nich použít např. smartphone s nainstalovanou vhodnou aplikací. Čtečka spolupracuje s nejpopulárnějšími modely, jako je iPhone a smartphony s operačními systémy Android a Windows. Vrátíme-li se k příkladu kancelářské budovy, umožňuje použití čteček Elatec vyhnout se problémům s identifikací. Alternativně místo nošení sebou karty nebo jejich sady, stačí vybavit smartphony pracovníků příslušnou aplikací.
Pro uživatele modulů OEM bude mít jistě význam skutečnost, že za jejich výrobou stojí firma Elatec, která svým renomé zaručuje splnění norem elektromagnetické kompatibility, výrobních norem (např. RoHS 2) a jejich spolehlivost. Více informací je dostupných na stránkách distributora – firmy TME.

Skriptovací jazyk
Pro tvorbu aplikací určených pro čtečky zpřístupňuje výrobce programový balíček, díky kterému může být funkce zautomatizovaná pomocí skriptů, které zpracovává přímo procesor čtečky. Navíc lze skript v libovolném okamžiku modifikovat a díky tomu může čtečka po obdržení příkazu změny provozního režimu pracovat s použitím jiného standardu RFID. U dříve popisovaného modulu TWN4 lze změny provádět pomocí bezdrátového rozhraní nebo konfigurační karty, kterou Elatec nabízí. Je to velké zjednodušení pro údržbáře a techniky, kteří v případě potřeby neztrácejí čas demontáží integrovaných zařízení a mohou neinvazivně provést požadovanou rekonfiguraci.

Zjištění technologie RFID
Ve scénářích migrace od jednoho systému k jinému, jak u výše zmiňované příkladové kancelářské budovy, je zjištění aktuálně používané technologie RFID nezbytné, aby bylo možno nabídnout nové, optimální řešení. Standardně by za tím účelem bylo potřeba zaslat dodavateli nebo integrátoru kartu RFID, používanou v existující aplikaci. Tato dlouho trvající procedura již není potřebná díky nástrojům pro analýzu RFID, kterou nabízí Elatec, jako je TechTracer Lite. Může na místě identifikovat technologii RFID používanou v již fungujícím řešení. Díky tomu jak dodavatel řešení, tak i zákazník ušetří čas, náklady a riziko případných omylů.

Více informací o čtečkách/programátorech RFID firmy Elatec je dostupných zde.Seriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaOnline výuka řady mikroprocesorů STM32MP1 s duálními jádry Arm® Cortex®-A7 a Cortex®-M4 od STMicroelectronics.

Portfolio mikroprocesorů pro všeobecné účely, které umožňuje snadný vývoj široké škály aplikací. Řada STM32MP1 je založena na heterogenní architektuře jader Arm Cortex-A7 a Cortex-M4, která rozšiřují jeho možnosti při podpoře širší škále a flexibilnějších aplikací, a dosáhnout tak kdykoli vyššího výkonu. Jádro Cortex-A7 poskytuje přístup k operačním systémům s otevřeným zdrojovým kódem (Linux / Android), zatímco jádro Cortex-M4 využívá ekosystém MCU STM32.

Online kurz (playlist) má 65 částí.
Pokud vám nevyhovuje anglický jazyk, přepněte si na automaticky generované titulky ve vašem jazyce. Překlad je na dobré úrovni.
Zdroj
STMicroelectronicspohled z druhé strany aneb trochu neobvyklé a vtipné covers

Zdroj
Nasratá ŽenaAutor CUBA64 v teoretickém videu vymyslel několik pokusů, na kterých prezentuje jednotlivé zákonitosti indukčnosti. Jde o poměrně rozsáhlé téma, proto vynechal cívku ve střídavém a rezonančním obvodu.

Zdroj
CUBA64
Seriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaUkážeme si, jak měřit voltampérovou charakteristiku, popíšeme si základní použití Zenerovy diody a ukážeme si, jak ji jednoduše otestovat a změřit její hlavní parametr. Vše doplněno o praktické ukázky.

Zdroj
KUBA64
Seriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaUkážeme si použití další základní elektronické součástky. Varistor slouží jako ochrana proti přepětí. Můžeme jej připojit přímo k indukční zátěži a omezit tak jiskření ve spínači v důsledku napěťových špiček. Další možností je připojit varistor k citlivému obvodu a chránit jej tak před špičkami v distribuční síti.

Zdroj
KUBA64
Seriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaKeď sa na trhu objavilo ESP32, malo dobrú výbavu, čo sa HW týka. Malo Wi-Fi, Bluetooth, dve rýchle jadrá, jadro s veľmi nízkou spotrebou energie, veľa IO, atď. Jedna vec mu ale chýbala. A tým je podpora pre USB. To sa zmenilo s uvedením ESP32-S2, ktoré má natívnu podporu pre full-speed USB OTG.

Video obsahuje generované anglické titulky alebo si prepnite na automaticky preklad do vášho jazyka.
Na stiahnutie
ESP32-S2 Data sheet

Zdroj
ESP32-S2 Web page
ESP32-S2 - Get Started
A First Look at the ‘Beta’ ESP32-S2 Development KitsESP32 a ESP8266 sú lacné Wi-Fi čipy alebo moduly dokonale vhodné pre kutilské, IoT a iné projekty. Aký je rozdiel medzi ESP32 a ESP8266? Mali by ste používať ESP32 alebo ESP8266 vo svojich projektoch? Tak si ich porovnáme.

Úvodom by som chcel podotknúť, že ESP8266 a ESP32 sú integrované obvody a často sa takto označujú aj moduly z nich zostavené. Preto môže dochádzať k zámene medzi integrovanými obvodmi a modulmi. Ak nakupujete v čínskych eshopoch, tak kompletné moduly sa takto bežne ozačujú. Tieto moduly majú osadené všetky potrebné komponenty vrátane MCU, EEPROM, napajania a antény. Preto sa veľmi ľahko integrujú do rôznych aplikácií.

Integrované obvody rady ESP

Ukážky modulov s integrovanými obvodmi rady ESP


Aké sú rozdiely?
Oba čipy majú 32-bitový procesor. ESP8266 je staršia verzia ESP32. ESP32 má dvojjadrový procesor na frekfenciách 160 MHz a 240 MHz, zatiaľ čo ESP8266 má iba jednojadrový procesor na frekfencii 80 MHz.

ESP čipy sa dodávajú s GPIO, ktoré podporujú širokú škálu protokolov ako sú SPI, I2C, UART, ADC, DAC, PWM. Najlepšie na tom je, že tieto čipy sú dodávané s integrovanou bezdrôtovou sieťou WiFi a BluTooth (v prípade ESP32), ktorá ich odlišuje od ostatných mikrokontrolérov ako je napr. Arduino. To znamená, že môžete ľahko ovládať a monitorovať zariadenia na diaľku cez Wi-Fi alebo Bluetooth (v prípade ESP32) za veľmi nízku obstarávaciu cenu za čip (cca. 1-1.80 USD, podľa množstva) alebo ako hotový vývojový modul (cca. od 1.50 - 4.50 USD), poprípade modul za priame zabudovanie.

Ak nepotrebujete využívať zabudované bezdrôtové funkcie, môžete použiť ESP32 alebo ESP8266 iba na ovládanie vstupov a výstupov, ako by ste to robili s Arduino alebo iným MCU. Mali by ste však vziať do úvahy, že zatiaľ čo Arduino väčšinou pracuje s 5V logikou a na frekfenciách do 20Mhz (AVR verzia), ESP32 alebo ESP8266 pracujú s 3.3V logikou a na frekfenciách 80-240MHz. Tieto čipy resp. moduly môžu byť veľmi dobrou náhradou za Arduino MCU s tým rozdielom, že sú často výkonnejšie a majú ľahko použiteľné integrované bezdrôtové funkcie. Ich výhodou môže byť aj možnosť pripojenia externej RAM (až 8MB) a FLASH (až 16MB) pamäte, ktoré by mali byť chránené Advanced Encryption Standard (AES).

Základný prehľad rozdielov

ESP8266

ESP32

Winner

Processor

80MHz 32-Bit RISC

Up to dual-core 180 and 240MHz 32-Bit processor

ESP32

Memory

32KB Instruction 80KB User Data

448kB ROM, 520KB SRAM

ESP32

Peripherals

16 GPIO, UART, I2C, I2S, ADC

> 16 GPIO, UART, I2C, I2S, ADC, DAC, CAN

ESP32

Wi-Fi

Yes

Yes

Neither

Bluetooth

No

Yes

ESP32

Hardware Security

No

Yes

ESP32

SSL Supported

Yes – Not very well

Yes

ESP32

Price

Low

High

ESP8266

Programmability

Not Easy

Easy

ESP32

Maker Friendly

No – 8 Pin Device Not Friendly

Yes

ESP32

Software Support

Yes but getting old

Yes – Still relevant

ESP32

Aplikačné prostredie
Programovanie ESP8266 alebo ESP32 je možné rôznymi vývojovými prostriedkami, ktorých je k dispozícii pomerne veľké mnoštvo. Samotný výrobca poskytuje knižnice pre jazyk C, ktoré sa často používajú aj v Arduino IDE. Vzhľadom na popularitu ESP je dosť pravdepodobné, že asi každý bežný vývojový prostriedok (IDE) pre MCU podporuje programovanie týchto čipov alebo modulov. Dokonca aj také vývojové prostredie ako je Visual Studio od Microsoft to umožňuje. Čo sa týka jeho menšieho brata Visual Studio Code, ten to umožňuje viacerými spôsobmi, len si treba vybrať ten čo vám najlepšie vyhovuje. Vývojovým prostriedkom sa budeme podrobnejšie venovať v ďaľšom príspevku.

Na stiahnutie
ESP32-S2 Data sheet (PDF)
ESP32 Data sheet (PDF)
ESP8266 Data sheet (PDF)

Zdroj
Espressif web site
Espressif Developer Zone - Documentation
Espressif Developer Zone - Hardware
Espressif Developer Zone - Software
Advanced Encryption Standard Web siteSeriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaSeriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaMalý Pogo pin adaptér pro ISP programování. To vám umožní naprogramovat váš projekt AVR bez pájení ISP konektoru, ušetřit místo na DPS a případně programovat malé výrobní série.

Dostupné konfigurace

2x3 IDC 2.54mm, 2x3 Pogo pin 2.54mm:
 • 1x - PCB (Thickness 1.6mm)
 • 1x - 6pin (2x3) straight IDC Male Socket spacing: 2.54mm / 0.1 inch / 100 mil
 • 6x - Spring loaded Pogo pins (Depends on the variant - P75-E2 or P75-B1)
 • 1x - 10mm long heatshrink tube

2x5 IDC 2.54mm, 2x3 Pogo pin 2.54mm:
 • x - PCB (Thickness 1.6mm)
 • 1x - 10pin (2x5) straight IDC Male Socket spacing: 2.54mm / 0.1 inch / 100 mil
 • 6x - Spring loaded Pogo pins (Depends on the variant - P75-E2 or P75-B1)
 • 1x - 10mm long heatshrink tube

2x3 IDC 2.54mm, 2x3 Pogo pin 1.27mm:
 • 1x - PCB (Thickness 0.6-0.8mm)
 • 1x - 6pin (2x3) straight IDC Male Socket spacing: 2.54mm / 0.1 inch / 100 mil
 • 6x - Spring loaded Pogo pins (Depends on the variant - P50-E2 or P50-B1)
 • 1x - 10mm long heatshrink tube

2x5 IDC 2.54mm, 2x3 Pogo pin 1.27mm:
 • 1x - PCB (Thickness 0.6-0.8mm)
 • 1x - 10pin (2x5) straight IDC Male Socket spacing: 2.54mm / 0.1 inch / 100 mil
 • 6x - Spring loaded Pogo pins (Depends on the variant - P50-E2 or P50-B1)
 • 1x - 10mm long heatshrink tube

Ke stažení
AVR-ISP Pogo Pin Adapters - snapshot ze dne 24.06.2020

Zdroj
AVR-ISP Pogo Pin Adapters

Playing for ChangeSeriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaTinyLoad je jednoduchá elektronická zátěž s konstantním proudem. ATtiny85 měří napětí, proud a teplotu chladiče, vypočítává výkon, energii a kapacitu baterie, řídí ventilátor a zobrazuje všechny relevantní údaje na OLED.Schéma zapojení

Software je napsán v Arduino.

Ke stažení
TinyLoad - Simple Electronic Dummy Load based on ATtiny85 - snapshot ze dne 24.06.2020

Zdroj
TinyLoad - Simple Electronic Dummy Load based on ATtiny85 - Github


Seriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaJednoduchá doska s na báze Arduino UNO s rozmermi 50x50mm, ktorá umožňuje jednoduché pripojenie ku grafickým LED displejom s rozhraním HUB75. Tieto dispeje si môžete kúpiť veľmi lacno na Aliexpress, prípadne od Adafruit.

Ukázka upravené Arduino UNO


Interface HUB75

Môže byť malý rozdiel medzi panelmi, ale pre panely, ktoré používa Adafruit a mnoho ďalších, by malo platiť toto riadenie pre ovládanie displeja:
1. Clock in data for entire row (use R1,G1,B1,R2,G2,B2 for data and CLK for clock)
2. OE high
3. Select line address (A,B,C,D)
4. LAT high
5. LAT low
6. OE low
Opakujte pre každý riadok

Schéma zapojení


Ukážka LED modulu 16x32 LED RGB

LED moduly sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a rozlišeniach. Pomerne bežné sú rozlíšenia 32x32, 32x64, 64x64 alebo 64x128 pixelov s rôznymi vzdialenosťami medzi pixelami. Za rozumné peniaze (napr. P2 64x128 som videl na Aliexprese už do $8,- plus doprava približne $15-$20,-) sa dajú zohnať moduly so vzdialenosťou bodov od 2mm (P2) do 10mm (P10) v RGB alebo monocolor prevedení. Údaj Px znamená "pitch", čo je rozostup medzi pixelami uvádzaný v milimetroch. Moduly si môžete objednať v prevedení pre interné alebo externé použitie. Ak ste uvažovali o tom, že je to podobné modulom ako v LED video stenách, tak sú vaše úvahy správne. Tieto moduly sa skutočne používajú na rôzne typy video stien (video wall) a garantujú dobrú kvalitu a dobrú životnosť. Je to dané aj dlhoročnou výrobou a skúsenosťami s týmito modulmi. Samozrejme, môže sa stať, že narazíte na nie moc dobrého výrobcu. Preto doporučujeme si aj na Aliexpress dodávateľa preveriť podľa hodnotení.

Video ukážka aplikácie
Na stiahnutie
Schéma a návrh DPS (ZIP)
Gerber Data (ZIP)
HUB75driver - snapshot zo dňa 22.06.2020 (ZIP)
Aplikácia Clock (ZIP)
Aplikácia Scroll text (ZIP)

Zdroj
Arduino UNO Based HUB75 LED DISPLAY DRIVER
HUB75driver na GithubeV tomto článku najdete základy použití free simulátoru TIna od Drirr90. Odsimulujeme jednoduchý obvod s tranzistorem, potrápíme operační zesilovač a odsimulujeme dolní propust.

TIna - zadarmo, je nutná pouze registrace

Zdroj
Drirr90 Youtube channelSeriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaVideo určené pro začátečníky. Jak zapojit LEDku do nepájivého kontaktního pole. Na co si dávat pozor a jaké jsou možnosti

Zdroj
Drirr90 Youtube channelSeriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha ElektronikaNejde o nový typ ruského tanku, ale o veľmi populárnu a lacnú pretavovaciu pec z Číny. Som jej vlastníkom a žial som ju poriadne nemohol použiť lebo mi ničí niektoré typy súčiastok alebo plošné spoje. Tento stav mi nevyhovovuje a pozrel som na internet ako sú na tom ďaľší "šťastní" vlastníci. Musím smutne konštatovať, že rovnako ako ja. Čo je pre mňa relatívne dobré, lebo sa môžem inšpirovať ich radami a úpravami. Pozrel som sa na rôzne fóra a našiel som viacero vylepšení, ktoré sú témou tohto článku.

Puhui T-962 je lacná IR reflow pec, ktorá existuje už mnoho rokov a jej najskorší výskyt, ktorý som zistil, je od roku 2006 alebo 2007.

Programové vybavenie T-962 alebo T-962A (výkkonnejšia verzia) pretavovacej pece je slušne povedané hrozné. Spoločnosť Unified Engineering vytvorila vylepšený firmware, ktorého hlavným cieľom bolo nahradiť pôvodný s vylepšenou fukcionalitou, lepším meraním tepla a maximálnym využitím pôvodného HW. Tento firmware je základom väčšiny úprav a vylepšení. Preto sa v tomto príspevku budem držať v blízkosti tohto vylepšenia.T-962 (T-962A) má vážne pomerne závažné nedostatky, na ktoré už veľa blogov reagovalo. Medzi známe úpravy patria: správne uzemnenie, výmena izolačnej pásky, nový firmvér a doplnené snímače teploty. Niektorí ľudia idú ešte ďalej a vymieňajú dosku ventilátora a ovládača systému, pridávajú výkonnejšie infračervené vykurovacie prvky (v prípade T-962) alebo ďalší ventilátor pre lepšiu distribúciu tepla vo vnútry pece.

Výmena lepiacej pásky, ktorá neuveriteľne zapáchala pri "pečení".

Úprava merania teploty a kompenzácie teploty na termočlánkoch úprava
Správne uzemnenie
Uistite sa, že zemniaci kolík na napájacom konektore je správne spojený s kostrou na yadmon paneli zariadenia.

PWM riadenie vetrania úprava


Výmena firmware úprava


Unified Engineering update
Všetky úpravy od Unified Engineering sú ditribuované ako open source.

Zaujívamý projekt má Lukáš Kráľ (PNOXI), ktorý navrhol veľmi rozumný update Unified Engineering prostredníctvom novej dosky, vyzerá to veľmi pekne a nie je to také to "patlání".
Controller update board by Pnoxi za 69,- USD

Ďalšie zaujímavé videa
Na stiahnutie
T-962 reflow oven improvements - Github snapshot 21.06.2020

Zdroj
Unified Engineering
Unified Engineering - T-962 reflow oven improvements - Github
T962A SMD Reflow Oven Fix/Hack
Improving The T-962 Reflow Oven
Puhui T-962 IR Reflow Oven Modifications
Flash Magic Download
Pnoxi on PatreonSeriál o operačních zesilovačích - online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha by Suchý.

Zdroj
SPŠE Fr. Křižíka Praha
Online výuka SPŠE Fr. Křižíka Praha Elektronika... tak a dost, teď přitvrdíme aneb když je hudba nejen slyšet ale také cítit

AC/DC - Rock N Roll Train (Live At River Plate, December 2009)

Nevím jak to dělají, ale skvělý výkon pánové.

Zdroj
AC/DC Live at River Plate, Argentina 2009 Full Concert HDVe videu si řekneme pár informací o komparátorech, podíváme se na konkrétní typ LM339. Zkusíme si postavit jednoduchý teplotní spínač a vypočítáme a sestavíme komparátor s hysterezí.

Zdroj
Drirr90 YoutubeNedávno jsme v diskusi k článku "Laserový tisk přímo na DPS" diskutovali o domácí výrobě DPS pomocí LDI. Okrajově jsme také zmínili velmi důležitou součást výroby DPS, krerou je výroba prokovení v domácí podmínkách. Zde je dobře popsán postup včetně ukázek prací.

Zdroj
Drirr90 Youtube channelVe videu najdete kompletní návod jak si vyrobit plošné spoje fotocestou za pomocí negativu.

Zdroj
Drirr90 Youtube channelAni se mi nechce věřit, že je to u rodičů v garáži možné. Sam Zeloof to dokázal a vyrobil doma litograficky plně funkční integrovaný obvod. To byste měli vidět.

Zdroj
Home Chip Lab
Youtube Channel


P&P (pick and place) stroj je asi snem mnoha bastlířů. Na internetu je možné najít několik zajímavých řešení a také je koupit. Tato konstrukce je jedním z řešení open source OpenP&P a může být zajímavá s ohledem na cenu.

Index je navržen tak, aby byl dostatečně levný, aby si ho mohl koupit nebo postavit kdokoliv, aby umožnil výrobu v domácích podmínkách nebo pro malou firmu. Programové vybavení je použito open source OpenPnP, ktorý možná znáte z jiných projektů.

V budoucnu by Index měl být schopen provádět každou operaci výroby PCBA. V současné době je schopen vybírat součástky a umisťovat je na své místo, ale nakonec index bude podporovat podávač pájecí pasty, automatické přetavení a dokonce AOI.

Spolu se samotným Index strojem přichází projekt podavačů navrženými pro práci s Indexem. Přestože byly navrženy s ohledem na Index, mohou být použity pro libovolný projekt OpenPnP.

Tento projekt je stále ve vývoji a není ve finálním stavu.Tento playlist má 9 částí.
Ke stažení
Github Index PnP nebo Master archiv (snapshot 24.05.2020)

Zdroj
Stephen Hawes
OpenPnPJak správně zapojit zesilovač a reprobox, aby nedošlo k odpálení. Pokud si nevíte rady s ohmy, mrkněte na tohle video.

Zdroj
Blondýnka vysvětluje, jak zapojit zesilovačPřejít na stranu  1 2 3 ... 82 83 84
Prohledat MCU Mikroelektronika - Community Site
Chatbox