Ať už programátor pracuje v týmu či sám, bude muset jednoho dne začít používat verzovací systém. Osobně jsem verzovací systém používal pro zálohování projektů na druhý disk, pak pro synchronizaci pracovních verzí mezi stolním počítačem a notebookem.

TortoiseSVN je vynikající grafický nástroj pro Windows pro práci s verzovacím systémem SVN. Integruje se do Windows do kontextové nabídky, ze které můžete spouštět všechny potřebné funkce včetně grafického porovnávání souborů pokud dojde ke kolizi různých verzí souborů.

Subversion Server
SVN funguje jako server-klient. Součástí serveru je úložiště (repository) a samotná serverová aplikace, která nám umožňuje s úložištěm vzdáleně pracovat. Co přesně úložiště obsahuje je v podstatě jedno, nás bude zajímat pouze složka conf, kde se nachází konfigurace. Jako server se dá použít i Apache, ale konfigurace je celkem složitá (je potřeba načíst externí moduly) a server je pak o něco pomalejší.

Klient
Klient je pak jedna z klientských aplikací, zde TortoiseSVN. Ta nám umožňuje se připojit na server a synchronizovat naše lokální verze projektů s úložištěm. Žádná věda.
Instalace

Nejjednodušším řešením jak nainstalovat klienta i server a vše nakonfigurovat, je stáhnout SVN 1-click Setup. Jedná se o jednoduchého průvodce, kde během pár kliknutí nainstalujete samotný subversion, TortoiseSVN, vytvoříte úložiště,založíte uživatelský účet a vytvoříte první projekt.

Čeština
Po restartu doporučuji nainstalovat i češtinu do Tortoise.

V této chvíli již máte funkční server i klienta. Úložiště ale zatím zeje prázdnotou, pojďme ho tedy naplnit.

Tvorba projektů
Nejprve je nutné vytvořit v úložišti složku projektu (pokud jste ji nevytvořili už během instalace). Pravým tlačítkem klikneme na jakoukoliv složku. V kontextové nabídce přibyla položka TortoiseSVN. Tam vybereme "Průzkumník úložiště". Jako URL zadáme "svn://localhost". V nově otevřeném okně pak klikneme pravým na složku úložiště a vybereme "vytvořit složku". Vyplníme název, např. "test" a je to. Nyní máme v úložišti první projekt.

Import zdrojových souborů
Teď musíme do úložiště naimportovat zdrojové kódy. Klikneme pravým tlačítkem na složku, kde jsou soubory se zdrojáky a vybereme "Importovat". Jako URL vyplníme "svn://localhost/test/". Importuje se pouze obsah složky(samotná složka ne), proto nemůžeme napsat pouze "svn://localhost/" (pokud tedy nechcete mít v úložišti pouze jeden projekt). Zaškrtneme "Zahrnout ignorované soubory" a OK. Všechny zdrojové soubory jsou nyní bezpečně uloženy v úložišti.

Vytvoření pracovní kopie
Posledním krokem je vytvoření pracovní kopie. Vytvořte si tedy novou složku test, klikněte na ní pravým a zvolte "SVN Získat(checkout)". Jako URL doplňte "svn://localhost/test". Po tomto kroku již máte hotovou lokální pracovní kopii. Na ikoně složky by se měl zobrazit zelený symbol "fajfky". To znamená, že vaše lokální kopie neobsahuje žádné nové změny.

Vzdálený přístup
Pokud se chcete k úložišti připojovat i z jiného počítače, je potřeba zkontrolovat firewall (případně také obejít NAT). Ovládací panely -> Brána firewall -> výjimky -> přidat port -> název "SVN", číslo "3690". Na vzdáleném počítači pak stačí zadat checkout a jako URL zapsat "svn://ip_pocitace/test".

Synchronizace s úložištěm
Po provedení změn ve zdrojácích je potřeba zvolit u složky projektu "SVN odevzdat (commit)". Doporučuji zaškrtnout "Ukázat neverzované soubory", abyste měli možnost odeslat do úložiště i binární soubory.

Před započetím práce se soubory projektu je naopak potřeba stáhnout z úložiště změny, které provedli ostatní. To se provádí opět z kontextové nabídky složky příkazem "SVN Aktualizovat (update)".

Subversion umožňuje daleko více možností práce s projekty, např. zamykání, vytváření patchů a vývojových větví.

Další informace