Pokud potřebujete udělat nějaký velký plošný spoj, tak objevíte, že běžné free verze editorů jsou limitované buď složitostí schematu (například počet padů) nebo rozměry desky. Pak vám nezbude buď si za pořádnou částku peněz koupit ostrou plnou verzi vámi používaného programu nebo problém vyřešit použitím nějakého nelimitovaného software - a právě takovým je KICAD. Jde o francouzský projekt, jeho autorem je Jean-Pierre Charras, výzkumník z LIS (Laboratoire des Images et des Signaux), který též učí na IUT de Saint Martin d'Hères.


Jaké části tvoří KICAD?
  • Kicad: project manager.
  • Eeschema: editor schematu.
  • Pcbnew : editor plošného spoje.
  • Gerbview :GERBER viewer (photoplotter documents).
  • Cvpcb :footprint selector pro součástky použivé ve schematu.


Poznámka na okraj, KICAD se nemusí instalovat, stačí ho jen rozbalit do adresáře. Existuje verze pro Windows i Linux. Pro následující obrázky platí toto upozornění: a) ikony se mění mezi verzemi, dnes jsou již trochu učesanější, takže se nelekněte že ty vaše mají trochu jinou barvu, b) zde použité obrázky jsou z oficiální stránku KICADU, proto se nelekněte že některé jsou z francouzské jazykové verze, vy si asi spíše nainstalujete anglickou verzi.
Stáhnout program můžete zde. POZOR 103 MB!


Projekt managerTy větší ikony vpravo postupně znamenají: Eeschema, Cvpcb, Pcbnew a poslední je Gerbview. To je logické uspořádání vedoucí od návrhu schematu, přes přiřazení footprintů (to nevím jak česky přeložit, to je zkrátka jak vypadají pájecí plochy pro danou součástku) na návrh vlastního plošného spoje a konečně výsledek exportovaný do souboru dle Gerber formátu si můžete prohlédnou kliknutím na poslední ikonu.

Editor schematuDetailní tutorial anglicky, jak namalovat blikač s LED a obvodem 555 naleznete zde. Jsou tam vysvětleny jednotlivé ikony a postup krok za krokem.

Součástí editoru schémat je i komponent editor, kde si můžete namalovat součástku která není v knihovně.Editor plošného spojePo namalování schematu se pustíte do tvorby plošného spoje. Postup spočívá ve vygenerování netlistu (tj. seznamu propojek mezi součástkami), stejně jako v OrCadu, pak se přiřadí footprinty jednotlivým součástkám a pak se skočí do editoru plošného spoje, kde se součástky rozmístí. Detailní tutorial anglicky, jak pokračovat s blikačem ve smyslu výše uvedeného postupu, tj. přes netlist k footprintům, naleznete zde. Pokračování s rozmístěním součástek na plošném spoji naleznete zde. Nadefinování velikosti plošného spoje se naučíte zde. A konečně definitivní propojování jednotlivých pájecích ploch pomocí spojů naleznete zde. Přidání montážních otvorů se naučíte zde. Jak na plošný spoj přidat rozlévanou měď je popsáno zde.
Opět názorný výklad s postupem krok za krokem.

Součástí editoru je 3D vizualizaceSoučástí editoru je taktéž footprint editor, kde si můžete namalovat pájecí body pro pouzdro, které nemáte v knihovně.Jak použít footprint editor a jak namalovat novou součástku se můžete podívat zde.


GERBER viewer

Když už máme plošný spoje namalovaný, tak musíme vyexportovat gerber data (stále stejný postup jako v OrCadu). Návod na export nalezneme zde.

Volitelná součást MUCS-PCB Autorouter

Volitelně můžete nahradit autorouter, který je součástí KICADu jiným, dle mého soudu lepším (ale přiznám se, že já autorouter nepoužívám).
Info o tomto autorouteru naleznete zde.


Odkazy

Wiki v češtině o KICADU naleznete zde.
Nejnovější verze stahujte z adresáře zde.
Knihovny ke KICADu naleznete zde.