ST dala na trh dlouho slibovanou další verzi Discovery kitu, tentokrát osazenou 32bitovým ARM mcu z řady Value Line (o které jsme psali zde). Tento nový Discovery kit má všechny výhody (i nevýhody) toho minulého kitu. Je levný, šikovný, zastupuje programátor i debugger a má svoje drobné mouchy. V článku další informace.
Provedení
Popis
Kit je podobné konstrukce jako STM8S-Discovery, tedy skládá se ze dvou částí. Část na našem obrázku nahoře je nazvána ST-Link (obsahuje ARM čip STM32F103C8T6) a část ve spodní polovině je vlastní Value Line mikrořadič typu STM32F100RBT6. Na rozdíl od STM8S se části nedají oddělit a tvoří spolu integrální součást. Po obou delších stranách má kit 2 x 28 pinů a trochu nepochopitelně má na příčné straně ještě 6 dalších pinů, takže tyto piny při používání nepájivého kontaktního pole nevyužijete STM32F100RBT6 obsahuje 128 kB Flash, 8 kB RAM a ke zapouzdřen v LQFP 64, tedy poměrně velkém pouzdře 10 x 10 mm. Kit obsahuje 4 LED, z toho 2 LED slouží pro ST-Link část, kde jedna signaluzuje napájení (z USB konektoru) a druhá komunikaci prostřednictvím SWD. Další dvě LED jsou připojeny k Value Line mcu (barva zelená=PC9 a modrá=PC8). Uživatelské LED, spolu s tlačítkem (pin PA0, jde použít k WakeUp) jsou připojeny ke spodním pinům, takže když budete používat v kontaktním poli jen postranní piny, tak využívání LED a tlačítka nebude kolidovat s použitelnými piny.
Mouchy
Předpokládám, že podobně jako ST-Link u osmibitového brášky, tak ani ST-link, který je součástí STM32F-VL Discovery, nepůjde updatovat, tudíž, když budete chtít pomocí ST-Linku ladit nějaké ARM čipy jiné než STM32F100, tak budete mít smůlu. Ale s ohledem na níže uvedenou cenu se domnívám, že tenhle problém budete tolerovat!
Software ke kitu
Attolic TrueSTUDIO (Mě osobně vyhovuje a doporučuji jej začátečníkům) IAR Embeddedd Workbench for ARM Keil MDK-ARM (Používám spolu s Attolic, doporučuji zkušenějším, kteří Keil používají) Pozn: s IAR zkušenosti nemám, pokud jej někdo používá, rád uvítám jeho poznámku do komentářů. Pozn2: Jinak lze používat i jiný soft, například Kostuv oblíbený CooCox CoBuilder, info zde (nelimitovaný kód).
Cena a dostupnost
To snad bude společně s STM8S Discovery kitem ta nejzajímavější vlastnost pro VL Discovery kit - Je velmi cenově přístupný - cena je cca 215 Kč! Což je láce skutečně skoro neuvěřitelná. Dostupný je například na Farnell zde.
Odkazy
Home stránka ns webu ST je zde. User Manual pro STM32F-VL Discovery kit je zde. (pdf) User manual k SW Attolic je zde. Soft stáhnete zde. User manual k SW IAR je zde. Soft stáhnete zde. User manual k SW Keil je zde. Soft stáhnete zde. Aplikační poznámka AN3268 k firmware (demo kódy s knihovnou) je zde. Soft (firmware v zip tvaru) stáhnete zde.
Poznámka
Zkusím poprosit a nějaké vzorky VL Discovery k otestování , pak přineseme další podrobnější informace. Zejména jsem zvědav zda bude možné pomocí SWD ladit aplikace na připravovaném SimpleSTM boardu.
No v poslednej dobe som silne nadseny touto "hračkou"
Digilent Analog Discovery 2
okrem toho, 6e m8 2x AD vstup, m8 aj @x gener8tor do 10MHz, 2x zdroj a 16 nie len vstupov, ale aj výstupov pre generovanie nejakého podnetného signálu. SW k tomu je veľmi user frendly s možnosťou písania vlastných skriptov. Dekódovanie protokolo I2C, UART, SPI, CAN je zahrnuté. A AD vstup je 14bitový. SW vie sprviť aj spektrálnu analýzu. Osobne by som klon nehľadal. Zaridenie je viac ako hodné kúpy originálu.
No pravda je, že to nemá 500MS. To môže byť pre tú ktorú aplikáciu hendikep.
Ten analyzátor je tvořen jen procesorem, konfigurační EEPROM, oddělovačem 74xx245 pro sichr na vstupu a stabilizátorem 3.3V pro procesor. Na tom není zas tak moc co pokazit. Funguje na tom skvělý free SW Sigrok Pulseview, včetně firmware pro ten procesor. Je to bezva pomocník, který je skoro zadarmo.
Pořád o sealee logickém analyzátoru čtu a pomalu docházím k závěru, že ho také chci. Já sice mám Hantek LA5034, ale občas stačí mnohem menší a obratnější hračka. Máte někdo doporučení, který klon funguje a na co si případně dát při nákupu pozor?
Nemáte někdo zájem o lepidlo Arctic Silver? Dvousložkové tepelně vodivé lepidlo v kartuších 50+50g, mám jich pár a už je nevyužiji...když tak volejte 773654004.
Co znamená "nedává"? Že zkresluje měřený signál nebo že neumí odeslat do PC data dostatečně rychle? Měl jsem stejný problém, logický analyzátor nezvládal tak rychle komunikoval s PC (nemá to vlastní paměť, rovnou to sype do PC). Bylo to na PC s WXP, po přeinstalování na W7 už to jede OK. Na Linuxu taky OK. Samozřejmě signál o frekvenci 24MHz nezměří, dělá 24 Msamples/sec.
Je to jak se Číňanovi zadaří. Na jednom analyzátoru mám 100R, na druhém 120R. Pozitivní je, že na novějším klonu už dali na vstup 74LVC, na starším bylo 74HC, tak jsem si ho tehdy měnil. Asi bych si ty odpory vyměnil za menší, zvlásť pokud tam je LVC nebo AHC. Jinak mám těchto LA několik a rád je používám, je to podle mě za málo peněz hodně muziky.
máte tu někdo klona sealee logického analyzátoru. Já tu mám teď jednoho s šikmejma očima a samozřejmě mi to nedalo a kouknul jsem na vstupy. No a maj tam 510R odpor, což mi moc neštymuje na to, že by měl dát 24MHz. koukal jste na to taky někdo?
Ono v tý řadě L4+ je to SDMMC implementovaný zase jinak (má to vlastní DMA řadič). Já řešim, že se to neni schopný přes hal ani zinicializovat. Tak teda pátrám proč. Jediný, kdy se mi to podařilo, že sem natvrdo na ten pin 1 nastavil logickou 1. Ale to asi nebude úplně správně, když to má umět 4-bitovou komunikaci.