STM32F VL - Discovery kit jsme si tu již popisovali, ale jak vypadá začátek práce s ním, to je obsahem tohoto článku. Ukážeme si co nainstalovat a jakým způsobem, jak a co připojit kam Zkrátka žádná velká věda - jen zelený strom života zvaný praxe!
DOPLNĚNO: dnes ve středu je také k danému prostředí a jeho využití pro STM32F webinar!

Úvod

Tento článek je psán pro začátečníky s VL Discovery kitem, ale předpokládá se předcházející alepoň mírné znalosti ovládání PC a ponětí o elektronice. Takže zkušenější prosím o shovívavost.
Takže máme VL-Discovery kit a co s ním? Předpokládám, že zatím neprogramujete ARM mcu, takže na svém PC nemáte žádný program, který by k tomuto byl určen. Jak jsme si napsali v popisu VL Discovery, tak firma ST doporučuje tři možnosti, jaký software využít. Jsou to IAR, Keil a Atollic. S IARem jsem se chtěl kdysy dávno seznámit, ale připadal mi příliš komplikovaný. Keil je šikovné, mnoha vývojáři odzkoušené prostředí (kteří také již většinu chyb nalezli, nahlásili a výrobce je opravil). Malinkým problémem se mi jeví to, že Keil je velká firma zaměřená na mnoho různých typů mcu a jejich software je proto koncipován univerzálně - což je na škodu pro začátečníky protože jde o komplkované prostředí. Proto si osobně myslím že snad nejlepší pro začínající je využít nabídky od Atollic a používat jejich True STUDIO. Důvody které mne k tomu vedou jsou následující:
  • nelimitovaná délka kódu
  • nelimitovaná doba používání
  • přímá podpora pro ST-link a VL Discovery kit
  • založen na Eclipse, což se pomalu stává standard

Ti kteří by chtěli třeba pracovat v Keilu, těm doporučuji nejdříve zkontrolovat verzi souboru "STLinkUSBDriver.dll". Pokud bude nižší, než 4.0.1.2, tak doporučuji update z webu ST, neboť jinak vám nebude připojení na VL Discovery fungovat a budete nadávat dost dlouho, podobně jako já, když jsem se marně snažil
Ti kteří si zvolí TrueSTUDIO, tak jsou limitováni na ladění svých programů přes ST-Link a kdyby chtěli přejít na jiný hw prostředek (U-Link, J-Link, Wiggler, atd.) tak musí zakoupit Professional verzi, nebo to nějak hacknout, což jsem zatím nezkoušel (pozn. protože verze professional má počet možných hw připojení mnohem vyšší, tak to asi nebude až tak moc složité).Atollic

Atollic TrueSTUDIO®/STM32 Lite v1.4.0 si můžete stáhnout zde (po přečtení odklepněte, že souhlasíte s licenčními podmínkami). Je to exe instalátor pro Windows systém. Já mám XP, pokud někdo jede na jehoviste nebo sedmičce, tak berte v úvahu rozdíly vašeho systému.

Poté, co si instalátor stáhnete, tak jej spustíte a a po odklepnutí uvítací obrazovky (požaduje povolení hledání update na webu Atollic - doporučuji povolit) a po souhlasu s licenčním ujednáním (I Agree) - dvakrát(?!?) objeví de nám následující okno.
Musíte mít potřebné místo na disku, hodně toho zabírají rozbalené knihovny, takže ze nedivte že objem je dvojnásobný proti velikosti instalačního prgramu. Pokračujte klikem na Next.
Současně s objevením se registrace, se vám otevře ve vašem prohlížeči stránka Atollic, kde se musíte zaregistrovat.

Po vložení vašich údajů, tak vám na vložený email dojde odpověď od Atollic (a pak vám bude zasílat nové informace o vylepšeních verze Professional v asi 14-ti denních intervalech). Email obsahuje Installation key, který musíte překopírovat do vaší instalace TrueSTUDIO, aby jste mohl pokračovat. Ten computer key se generuje pro různé PC různý - takže na kždé PC musíte mít jinou regostraci
Při pravní instalaci (cca před 2 měsíci jsem získal odpověď od Atollic za cca 10 minut. Nyní jsem registraci odeslal v neděli večer (!)
a odpověď dorazila po cca 35-ti minutách. Takže se připravte na situaci, že odpověď nemusí být ihned, jak firma slibuje. Po vložení (copy + paste) Instalačního klíče instalace pokračuje dál až do závěrečného ukončení, kde musíte kliknout na "Finish". A pak už můžete spustit nové IDE na vašem PC a zobrazí se vám následující okno.
Nyní si musíte vybrat, kde budete mít svůj pracovní prostor (workspace). Nabízené umístění můžete přijmout a zaškrtnout políčko vlevo dole, aby jste nemuseli koukat na toto okno i při dalším spuštění. Na následujícím přivítacím okne klikněta na Start a uvidíte následující pracovní okno.

Ti, kteří někdy pracovali s Eclipse, se budou cítit jako doma. Nyní je ta pravá chvíle, stáhnout a seznámit se s Atollic_TrueSTUDIO_STM32_QuickstartGuide.pdf, který najdete zde. Jde o 32 stran rozsáhlý pdf dokument, kteří těm, kteří neznají Eclipse, prozradí ty nejzákladnější činnosti v IDE TrueSTUDIO.

Další dokumenty si můžete přečíst v adresáři \Program Files\Atollic\TrueSTUDIO STM32 Lite 1.4.0\ide\plugins\com.atollic.truestudio.lite.stm32.doc_1.0.0\documents - Quickstart je tam naleznete také, ale ve starší verzi, proto je výše uveden tan odkaz na web.


Připojení kitu

Kit zcela jednoduše položíme na list tvrdšího papíru (aby náhodou nedošlo ke zkratu na nějaké vodivé podložce mezi piny) a připojíme jej pomocí USB kabelu k PC (USB kabel s mini usb B konektorem). Na VL Discovery kitu po připojení začne cvítit červená LED vedle USB konektoru (indikace napájení přes USB kabel) a pokud připojujete nový kit, tak začne blikat zelená LED na opačném konci proti USB konektoru - důkaz běhu programu, nahraného do VL mcu.

Kit se chová jako HID USB Mass Storage, takže vytvoří nový disk, který má velikost 32 475 648 bytů (!!), a objeví se v něm:
Datum       Velikost      Název
11.12.2008 14:21 259 STM32 (CORTEX M3) - 32-bit Microcontrollers.url
11.12.2008 14:50 259 STM8S - 8-bit Microcontrollers.url
11.12.2008 14:20 211 STMicroelectronics - Microcontrollers - 8-bit microcontrollers, 16-bit microcontrollers and 32-bit ARM microcontrollers.url

Jsou to tři soubory - odkazy, které když odklepnete, tak se vám otevře příslušná stránka v prohlížeči. Nějak to nechápu, co má znamenat ta překvapivá hodnota velikosti disku, pokud ST nezamontovala skutečně velkou flash paměť


ST-Link

Další věc, kterou bychom měli mít nainstalovanou je ST Link Utility. Je to ovládací software ke komunikaci s ARM mcu pomocí debuggeru ST-Link. Aby nedošlo k nedorozumění, tak ST Link Utility není potřeba k tomu, aby jste mohli používat TrueSTUDIO od Atollic, které už máme nainstalované - to má svoje vlastní gdb engine, takže ke komunikaci s cílovým mcu ST Link Utility nepotřebuje.

ST Link Utility si v zip archívu můžeme stáhnout zde. Po stažení a rozbalení si ST Link Utility nainstalujeme. Po jeho startu uvidíme následující obrazovku.

V tomto okamžiku se ukazuje že ST-Link není připojen, proto jej připojíme pomocí výběru z menu Target -> Connect. V této chvíli by měla začít blikat druhá červená dioda vedle USB konektoru na vašem VL Discovery kitu - indikace toho, že kit je komunikuje přes SWD s VL mcu. Okno by se vám mělo změnit na následující.

V Device information (rámeček v pravo nahoře) by se vám měl ukázat typ mcu 0x420, což je právě čip STM32F100RBT6, který máte na svém VL Discovery kitu. Spodní okno ukazuje binární obraz flash paměti VL mcu.

To je pro dnes vše, pokračování se připravuje!

DOPLNĚNÍ:
WEBINAR
On professional Cortex-M3 development using Atollic TrueSTUDIO®

This webinar is held by a renowned industry expert and will discuss professional ARM Cortex-M3 development, and is for developers who want to see how the advanced capabilities of Atollic TrueSTUDIO® Professional equip them with capabilities for enhancing productivity and software quality.

Date: 21 September 2010, Time: 8:00 AM Eastern US Daylight Time
Date: 21 September 2010, Time: 14:00 Central European Time

Date: 22 September 2010, Time: 10:00 AM Eastern US Daylight Time
Date: 22 September 2010, Time: 16:00 Central European Time

Agenda

* Advanced features of the Atollic TrueSTUDIO® C/C++ editor for programmers
* Enhanced GUI support in Atollic TrueSTUDIO® Professional for project configuration and management
* Using the Atollic TrueSTUDIO® debugging capabilities in tandem with Cortex M3 resources to investigate fault handling and other advanced debugging tasks on Cortex-M3 targets
* Source code review & review meeting initiation, implementation and management tools
* Keeping track on bugs and feature requests using the bug tracking client
* Managing your source code using the version control system client
* Using the PC compiler for creating test harnesses and multi-session debugging
* Improve your software quality with Atollic TrueANALYZER®

The Webinar is held by Mr. Mark Moran, who has over 20 years of experience in engineering management and professional embedded systems development. He lives and works on the East Coast of the US. Mark has worked for several compiler, emulator and RTOS vendors, and has also written a number of articles on embedded development in professional engineering press. Mark Moran is currently a senior FAE at Joral Technologies and an expert on both the ARM Cortex-M3 CPU core as well as the Atollic TrueSTUDIO® development tools. The seminar will last about 45 minutes and have 15 minutes for questions and answers from the audience.

Please register for this seminar by sending an e-mail to email.
To chápu tak, že máte zaslat ze svého emailu informaci, na který den se hlásíte (seminář je jak 21, tak i 22.09). Na tento dopis dostanete obrate odpověď s odkazy na video a propagační brožury, a dále vám v tomto dopisu slíbí že vám odpoví.