Jako všichni kutilové i já mám plnou bedýnku krokáčů z tiskáren a skenerů,a to jak 4drátových tak i 5 a 6 .Již v dobách minulých jsem připřáhl k posuvu křížového stolu u své vrtačky jeden motor a vytvořil jednoduché řízení ( funkce tam , zpět ,pomalu a rychle) ještě s 2051.

Nedávno jsem řízení inovoval a doplnil o potenciometr na řízení rychlosti ! A nastali komplikace – ne že by to nepracovalo ! Ale projevili se nectnosti jednoduchého řízení , při nízkých otáčkách je osmitaktí řízení dosti prkenné ,až při vyšších je to v pohodě. Druhá nectnost motor se zbytečně přehřívá ! I započalo hledání řešení jako jasný nedostatek je řízení samostatné řízení vinutí bez regulace proudu ! Vyrábět toto řízení je zbytečné mrhání času a proto bylo potřeba najít něco hotového .Na internetu se vyskytuje spousta zapojení s různými obvody . Na řadu přišla otázka ceny s těch cenově nejzajímavějších se ukázalo zapojení s IMT901 jeho cena je přijatelná ale kulhá dostupnost , následně mi padl do oka téměř duplikát a to TB6560 cena je poloviční a dostupnost jak štak dobrá ! Zbývalo objednat vzorek a vyzkoušet ! Vzorek dorazil desku na odzkoušení jsem zhotovil a tady je resumé:
  • mikrokrokování opravdu tento obvod má ! Hurá a sláva ! při malých otáčkách jede plynule odpadají záškuby a rázy .
  • přezkoušel jsem různé motory jak ty 6drátové či 5 ( u těch je třeba přerušit propojení sekcí) s cívkami v sérii , tak i motory 4 drátové , Jako perlička bez problémů to zvládá i motor s odporem vinutí 1,8 Ohm !
  • regulace proudu 4 stavová – zcela postačuje velké rychlosti nutno použít 100- 75% pro malé postačuje 50% ( nepodařilo se mi posuv křížového stolu zastavit – motor nepřeskočil )
  • ohřev obvodu nic zázračného po celou dobu zkoušení bez chladiče a vlažný ! Jen při plném proudu a extra malých rychlostech se počne ohřívat ale toto je extrém !

Na závěr jen asi povzdech nutnosti dodělat zdroj impulsů, přeci nebudu používat pro řízení stolní generátor . Pro zatím to asi bude 555 a potenciometr a pár přepínačů , pak asi už konečně nějaký procesor až zbude čas ! Do té doby musí stačit něco jednoduchého a po případě PC a Linux .

Zapojení obvodu TB6560HQ od firmy Toshiba


Odvod disponuje nastavením typu provozu řízení fází – M1,M2 (vývody 22,23):
  • M1:L,M2:L standardní bez mikrokroků - 4 takty na celokrok
  • M1:H,M2:L rozfázované kroky -8 taktů na celokrok
  • M1:L,M2:H opravdové mikrokroky - 16taktů na celokrok
  • M1:H,M2:H mikrokrokování – 32 taktů na celokrok – docela již plynulý pohyb

Nastavením proudu – TQ1,TQ2 – proud lze nastavit v rozmezí 20%,50%,75% a 100% maxima daného snímacím rezistorem .

Nastavením zánikem proudu ( pokud je toto správný výklad ) –Dcy1 ,Dcy2 - a to v rozsahu 0% - žádný zánik , 25%, 50% , 100% zánik . Osobně jsem vyzkoušel a doporučuji nastavení 100% zániku .

Pracovní oscilátor PWM řízení lze nastavit externím kondenzátorem od 100pF do 3300pF
Maximum při 100pFje 400kHz ( lze údajně jít až na 600kHz !?) osobně jsem použil 220pF
Výstupy jsou určeny pro signalizaci - provedení jednoho celokroku vývod MO a vývod protect pro signalizaci překročení operačních parametrů (zatím jsem jej neaktivoval )

Ovládání je pak klasické CW/CCW určuje směr otáčení , krok –CLK , Enable pro vypnutí celého driveru a Reset pro resetování krokování a obvodu .

Moje prototypová deskaDoufám že to někomu ušetří pátrání na netu . V budoucnu doplním i to ovládání pro křížový stůl.