Minulý díl byl věnován popisu rozdílů nové řady STM32F2xx od starší řady STM32F10x. V tomto dílu bych rád popsal mé první zkušenosti s tímto mcu.

Velmi krátký úvod

Chtěl bych se omluvit, myslel jsem že článek bude rozsáhlejší, ale chytnul jsem nějakou chorobu a sotva zvednu ruku ke klávesnici, takže se za chvíli vrátím k pocení pod peřinou. Snad to ode mne nechytnetePopis

Nejdřív tedy bych rád řekl, že jsem se s těmi 10 mil čárami dostal tak na hranici amatérské výroby. Deska je rozměrově dost velká a vyrobil jsem si jen jeden kus (co kdyby se ukázalo porušení doporučených pravidel tak velké, že by byla deska k ničemu) a tak jsem musel zalátat cínem cca 4 přerušení měděných spojů. Rovněž se omlouvám za nepěkné pájení, ale je to prototyp a ne výstavní kousek.


Provedení

Pokud si pamatujete zveřejněný návrh desky, tak se nakonec ukázalo že snad nic nemusím změnit a proto vyrobený kus odpovídá tomu prezentovanému návrhu.
Vlevo nahoře nad USB konektorem vidíte 4 piny, pomocí kterých si můžu přivést externí napájení, nebo desku napájet z USB či případně měřit spotřebu. Důvod byl ten, že jsem slyšel o možném problému s velkým nárůstem proudu po připojení napájení na mcu. Proto jsem se toho obával a při oživování jsem byl hodně opatrný a používal laboratorní zdroj s regulací proudu.
Na desce také vidíte jednu LED nachystanou na první Blinky aplikaci


Praktické zkušenosti

Hurá! Funguje! A žádný tyristorový efekt jsem nezpozoroval a to jsem to mcu dost trápil různými resety a postupným či skokovým nárůstem proudu, zapínáním za tepla, či ochlazenou deskou z lednice na 8C a nezpozoroval jsem žádný problém.

Naměřeno:
  • normální běh 6.8 mA (bez programu, tj. flash obsahuje jen 0xFF) - také té spotřebě otpovídá to že je úplně studený
  • stisknut trvale reset 7.8 mAPřičemž datasheet píše o spotřebě pro 120 MHz 49,5 mA, tak očekávám že až tam bude nějaký program, tak se tímto způsobem spotřeba zvýší. Teď je v haltu, protože program složený z 0xFF je nesmyslný.

Zařízení jsem hned zkusil připojit přes ST Link Utility (připojení přes ST Link - SWD) čip našel s ID 0x411 (Unknown device). Do paměti se dá zapisovat a mazat, takže jen mít správnou binárku a už můžeme jet.Další postup


Bohužel choroba zabránila tomu, abych dnes vyrobil správnou binárku pro Blinky aplikaci a odzkoušel mcu za reálného běhu. S neradostí jsem zjistil, že došlo ke změnám ve speciálních registrech (našel jsem zatím změny týkající se GPIO sekce - u jiných periférií jsem si změn nepovšiml), takže programy nebudou binárně kompatibilní s programy pro STM32F10x (protože většinou se GPIO piny nastavují), což je mrzuté. Takže bude brzy další díl, už mám vše nachystáno a jen změním zápisy do registrů a definitivně to přeložím.


Odkazy

Datasheet STM32F217 naleznete zde.
Referenční manuál k STM32F217 naleznete zde.

Předcházející díly
STM32F217 - Popis je zde.
STM32F217 - Deska je zde.
STM32F217 - První info je zde.