Jak jste mohli vidět v drbárně a na fóru, tak zde vznikla potřeba mít možnost nahrát nový firmware do MSP430 procesoru. Také mám tento problém (mám potřebu oživit čtyři klíčenky eZ430 od Kosti, které nemají firmware) a tak jsem si, Presto nemaje, připravil stavbu programátoru.

Úvod

Prohlédl jsem si novější verze programátorů a je to klasický problém Hlava22 - aby jste si mohli postavit nový programátor, tak potřebujete nějaký programátor, aby jste si nahráli jeho firmware. Proto jsem nakonec postupně dospěl k tomu, že k takovéto jednorázové akci bude nejlepší si postavit nějaký programátor na paralelní port PC.


Popis

Programátorů na paralelní port mám hromadu, ale každý jiný. Proto už nemám moc chuť stavět další jednorázový kousek. Navíc Centronics konektor má vývody s roztečí 2 mm, takže univerzální desku použít nejde a podstupovat štrapáci s výrobou vrtaného PCB na jednorázové pětiminutové použití mě dovedla k tomu, že si postavím univerzální redukci na Centronics s ochranou proti přepětí, abych si neodpálil LPT port v PC a v takové podobě, aby šel zastrčit do breadboardu a tam by šel napíchat jednorázový programátor. To bylo plánem, který dostal reálnou podobu, když jsem dostal dva kusy ESDA6V1FU6, což je extra brouk na ochranu proti přepětí většímu než 5.25 V (viz odkaz na datasheet).


Schéma a PCB
Poznámka k tomu boardu: protože kolega si tu redukci chtěl postavit taky, ale neměl ty ochranné ESDA obvody, tak je možnost vytvořit spoje mezi příslušnými piny a zbavit se tak nutnosti mít napájený příslušný ochranný obvod. V mém provedení jsou tam pouze "gumové" propojky, nepřevedené do skutečného spoje na PCB.


ProvedeníFotografie hotové redukce do breadboarduZávěr


V první části jsem publikoval redukci, což není nic extra, ale třeba se bude někomu hodit schéma a PCB v Eagle pro jeho vlastní potřebu. V dalším dílu popis nouzového programátoru dokončím.Odkazy

Datasheet ESDA6V1FU6 je zde.
Eagle soubory redukce jsou http://mcu.cz/images/newspost_images/24/82/centr_red.zip[/img]]zde.