Tak jsem strávil zhruba týden vymýšlením konstrukce CNC vrtačky pro hobby použití. Podotýkám jedná se opravdu o CNC vrtačku. Rozšíření o frézování mi vychází již jako relativně složité a drahé. I tak čistá mechanika (bez motorů a jejich driverů) přesahuje částku 5000,- Kč.

Pracovní plocha cca 160x320mm, dva krokové motory na osách X a Y pohánějí trapézové šrouby s umělohmotnými maticemi. Pohyblivý stůl na ose X nesou dvě 12mm tyče a čtyři úzká lineární ložiska s oběhovými kuličkami. Osa Y je umístěna na portálu a skládá se opět ze dvou 12mm tyčí a dvou širokých lineárních ložisek na kterých je umístěna osa Z. Ta není zatím definitivně vymyšlena. Předpokládám dvě 8mm tyče, lineární ložiska a pohon modifikovaným modelářským servem. Jako vřeteno chci použít ohebný hřídel.

Co se týče nosné mechanické konstrukce tak zvažuji dvě alternativy. Tou levnou je použití MDF desek. Tou dražší je konstrukce z Al profilů. Verze z AL profilů odpovídá uvedené ceně cca 5000,- Kč. Tuto verzi je možné rozšířit o frézování, ale cena poměrně o dost vzroste.

Prosím o kritiku a případné návrhy jiného řešení.