Tak jsem ten zázrak začal konečně montovat. Zatím tedy jn přípravné práce. To víte, vyhnívá to celé za pochodu, takže se nevyhýbám prošlapávání slepých uliček. Občas mě napadne jak udělat něco lépe a radostněji. No klasický proces vývoje.

Nechtěl jsem jen slepě kopírovat jiné mašinky. Chci mít svůj vlastní originál . Celkem naivně jsem si myslel, že fórum C-N-C.cz bude bohatý zdroj inspirace, rad a pomoci. No asi kladu blbé otázky, možná jsou pro tamější odborníky stupidní, možná je to tam zvykem, v každém případě očekávaný přínos se nedostavil. Tím to fórum nechci nikterak shazovat, prostě jsme si nejspíš nesedli. To víte, se mnou je těžké vyjít.

Na druhou stranu se mi z tohoto fóra ozval jedem z jeho členů a nabídl mi pomoc s úpravou vodicích tyčí a pohybových šroubů. Tím je také dáno, že výroba celé mašinky se částečně opozdí. No, ale zase mám dost času si připravit řadu dalších součástí.

Po prvním dílu bylo vzneseno pár dotazů na přesnost:
Teoretická přesnost polohování:
X/Y/Z - trapézová závitová tyč 16/4, krokový motor 200 kr/ot, driver 8 mikrokroků: 4/200/8 = 0,0025mm
X/Y/Z - metrická závitová tyč 10/1, krokový motor 200 kr/ot, driver halfstep: 1/200/2 = 0,0025mm

Prosím nekamenovat, znovu opakuji jedná se teoretickou přesnost se zanedbáním vůlí a dalších nepřesností.

Především jsem si připravil profily na celou sestavu. Do Item Al profilů jsem vyřízl závity M5 a vyvrtal otvory 5.1mm pro pro sešroubování rámu a otvory 8 pro uchycení vodicích tyčí. Dále otvory 16mm pro kluzná pouzdra pohybových šroubů. 16mm otvory jsem vyřízl korunkovým vrtákem. Jde to až překvapivě dobře a otvory jsou pěkně čisté. Je na místě protilehlé profily provizorně sešroubovat a vrtat otvory najednou do obou profilů současně.

Profil Item 40x20x230
Do otvorů ve všech profilech z obou stran jsem vyřízl závity M5. Dále bylo nutné do dvou profilů vyvrtat/vyříznout otvory 16mm pro kluzná ložiska pohybového šroubu a otvory 8mm pro uchycení vodicích tyčí. Do jednoho z profilů jsem zalepil kluzné ložisko pomocí lepidla UHU plus endfest 300kg tak aby lícovalo s jednou stranou profilu. Druhé kluzné ložisko budu lepit až při sestavování.
Profil Item 40x20x440
Do všech profilů jsem vyvrtal otvory 5.1mm a hloubky 7mm zahloubil na 8mm. Tyto otvory slouží kk sešroubování kostry. Do dvou profilů jsem vyvrtat/vyřízl otvory 16mm pro kluzná ložiska pohybového šroubu a otvory 8.1 mm pro uchycení vodicích tyčí. Do jednoho z profilů jsem opět zalepil kluzné ložisko pomocí lepidla UHU plus endfest 300kg tak aby lícovalo s jednou stranou profilu. Druhé kluzné ložisko budu opět lepit až při sestavování.
Vertikální výztuha Y
Výztuha je zhotovena z Al ploché tyče 40x2mm v délce 80mm. Do polotovarů jsou vyvrtány otvory 5.1mm dle následujícího obrázku. Jsou nutné dva kusy,Rohová výztuha Y
Výztuha je zhotovena z Al L profilu 40x20mm v délce 40mm. Do polotovarů jsou vyvrtány otvory 5.1mm dle následujícího obrázku.Úhelníky trapézové matky osy X
Jsou je zhotovena z Al L profilu 30x30x2mm v délce 30mm. Do polotovarů jsou vyvrtány otvory 4.7mm se závitem M5 a otvor 16mm dle následujícího obrázku.Bočnice trapézové matky osy X
Jsou je zhotovena z Al ploché tyče 30x2mm v délce 60mm. Vlastně to jsou pouhé pásky, které budou přilepeny k úhelníkům.A pokračujeme příště, k pokračování mi zas něco chybí a nechci jen tak tlachat.