Čas oponou trhnul a zase jsou zde novinky. Náš server dostal jako první možnost vyzkoušet nový STM32F0 Discovery kit (jako perličku uvádím že se k nám dostal dokonce dříve, než si jej mohli ošahat na technické podpoře STMicroelectronics v Praze), tak že se můžete těšit nejméně na dva články - jeden podrobněji k tomu kitu a druhý na nějakou praktickou aplikaci. A pak mám také novinky, které rozeberu v další části textu.Co bude nového letos

Přesto, že někteří nevěřící Tomášové tvrdí že Cortex M0 s USB od ST nebude, tak jeho příprava probíhá zatím úspěšně a typ STM32F052 s USB periférií by měl být představen oficiálně v druhé polovině letošního roku. Pravděpodobně bude též možné očekávat o nový STM32F0USB Discovery kit, který by měl obsahovat tento čip a měl by být velmi vhodným kitem pro zájemce o bastlení.

Co se týče současného typu užitého v STM32F0 Discovery kitu, který již je běžně k dostání (např. zde), tak probíhá výroba a lze očekávat že se mcu brzy objeví v nabídce dodavatelů. Cenu STM32F051 lze očekávat pro kusová množství od cca 30 Kč pro typy s menším rozsahem paměti (16 a 32 kB Flash). Dále mám pocit (který ale nemám od nikoho potvrzen) že současně dochází k mírnému zdražení typů STM32F1xx.

Zatím nepříliš známou informací je též práce ST na doplnění stávajících řad ARM o nový typ s rozšířenými perifériemi a matematickou jednotkou. Nová typová řada by měla výkonově zapadnout mezi stávající typy STM32F2xx a STM32F4xx a pochopitelně že obdrží nabízející se volné označení STM32F3xx. Půjde o ochuzený typ STM32F4, který ale bude doplněn dalšími analogovými perifériemi (Operační zesilovač, Komparátor). Maximální frekvence jádra bude 72 MHz. Jsem rád že STMicroelectronics se stále drží poměrně logického členění svých typů mcu.

Před časem jsme publikovali informaci o představování STM32F0 v USA a v květnu startuje podobné představování v Evropě (každý účastník, stejně jako v USA, dostane kit):

Date
City
Location
Get there
22 May 2012
Munich
STMicroelectronics
Bahnhofstrasse 18
85609 Aschheim-Dornach
Germany
7 June 2012
Paris
STMicroelectronics
29 boulevard Romain Rolland
92120 Montrouge
France
12 June 2012
Milan
STMicroelectronics
Via Tolomeo, 1
20010 Cornaredo, Castelleto
Italy
12 June 2012
Stuttgart
BONJOUR Tagungshotel
Weilimdorfer stasse 70
70839 Gerlingen
3 July 2012
Dortmund
Hilton Dortmund Hotel
An der Buschmühle 1
44139 Dortmund
4 July 2012
Hannover
Radisson Blu Hotel
Expo Plaza 5
30539 Hannover
5 July 2012
Berlin
Melia Berlin
Friedrichstrasse 103
10117 Berlin


Agenda:

   9:00 -  9:15 Welcome and introduction
   9:15 -  9:45 ARM® Cortex™-M0 overview
   9:45 - 11:15 STM32 F0 series overview
 11:15 - 12:15 ARM/Keil development toolchain
 12:15 - 13:15 Lunch Served
 13:15 - 17:15  Hands-on examples with the STM32 F0:
  Using the STM32 F0 Discovery Kit
  Working with CMSIS-RTOS and RTX from ARM
  Exploring STM32 F0 peripherals
 17:15 Q & A

Bližší info zde.

Ten program uvádím nikoliv proto, abych Vás nalákal na cestu do zahraničí, ale proto že očekávám, že podobné představení pravděpodobně zorganizují se součástkami obchodující společnosti (Farnell, Arrows, atd.) ve spolupráci s ST.

Také předpokládám že dosavadní diskuze mezi dodavateli součástek a ST vyústí v uspořádání nějaké soutěže pro zájemce o programování STM32F0 kitu. Zatím není zcela jasno v tom, jak by mělo vypadat konstrukční zadání, aby bylo hodnocení realizovaných projektů pokud možno objektivní.

Dále jsem dumal nad tím, jaký obecný profil článků s konstrukcemi zvolit pro další období. Domnívám se, že až splním resty týkající se Ethernetu (tj. zejména Wiznet modul s W5200 a Ethernet PHY k STM32F4 Discovery kitu), tak bych asi načal téma, které jsme tu ještě příliš neprobírali - bezdrátovou komunikaci. ST má ve výrobním profilu mcu s radiovou částí, jde o STM32W108, což je mcu s jádrem ARM Cortex M3 doplněný o 2,4 GHz rádiovou část. Pochopitelně, že tohle je spíše hightech řešení a ne nějaký low end. Tudíž uplatnění tohoto čipu bych asi viděl u nějakých komplikovanějších komunikačních věcí - třeba sadu zařízení komunikujících navzájem a předávajících větší objemy dat. Jinak bych také rád probral o nějaké low endové řešení, ve kterém ještě nemám úplně jasno. Buď nějaké RF moduly, což se mi ale moc nelíbí, protože to je trivialita. Nebo nějaké řešení s nějakým dedikovaným RF čipem (věc prozkoumám a dám vědět). Rovněž je možné mít řešení komunikující po napájecí síti, Tj. sada přístrojů komunikujících přes napájecí trafo. V této oblasti také prozkoumám možnosti. Pokud by se někdo chtěl podílet na realizaci, tak to určitě všichni jen uvítáme.

Představení STM32W čipu
STM32 JournalVyšlo další číslo STM32 žurnálu (Volume 1, Issue2). Obsah:

Bringing 32-bit Performance to 8- and 16-bit Applications
With the introduction of the new ARM Cortex-M0 core, developers now have access to 32-bit performance for a whole new range of low-cost consumer, security, and industrial applications, to name a few. Complemented by a full-featured architecture, including DMA, high-speed interfaces, and precision analog capabilities, OEMs now have the ability to differentiate their products with advanced features not possible with 8- and 16-bit microcontrollers. This article will explore how developers can take advantage of the tremendous ecosystem that has been built around the Cortex-M architecture – including development tools, off-the-shelf software, and application frameworks – to reduce system development cost and speed time-to-market.

Developing High-Quality Audio for Consumer Electronics Applications
The latest consumer audio devices have become complex systems which require not only high performance capabilities to support quality playback but also flexibility to evolve rapidly to meet market expectations and support the wide variety of media sources users want to access such as Internet radio, external USB devices, and SD cards. This article will show how developers can leverage MCU, FPU, and DSP capabilities to enable real-time playback, including support for enhanced filtering algorithms, converting between multiple clock domains, advanced buffering mechanisms to manage live and stored media streams, USB-based data flow control, and managing an intuitive graphical user interface, all with a single microcontroller.

Achieving Ultra-Low-Power Efficiency for Portable Medical Devices
The availability of low-cost, full-featured microcontrollers has created a revolution in the health industry leading to equipment migrating from the hospital and into patients’ homes. Designing these portable medical devices presents new challenges for engineers, such as implementing precision analog processing requiring complex calculations and creating a system that is simple and comfortable to operate even for physically challenged users. In addition, these devices have to be able to run as long as possible without having to change or recharge the battery, even after sitting on a warehouse shelf for up to 18 months. This article will show how developers can take advantage of advanced ultra-low-power technology to meet the unique requirements typical of portable medical devices.

Accelerating Time-to-Market Through the ARM Cortex-M Ecosystem
The development ecosystem for the ARM Cortex-M architecture offers the most comprehensive set of tools, software, and engineering resources of any microcontroller in the world. This article will show how developers can substantially accelerate development of new products by taking advantage of the wide range of STM32 ARM-based processors and the global ARM ecosystem to minimize product development investment and speed time-to-market.

Differentiating Designs with an Advanced GUI
Today’s consumers are more sophisticated than ever before. With the widespread availability of smart phones and tablet computers, even the average person has come to expect electronic devices to have an intuitive interface that can display information with pleasing and functional graphics. In many cases, products from different companies offer similar functionality, and the prime differentiator to the consumer is the user interface. This article explores how applications can quickly add graphical capabilities to products while minimizing the impact on system performance and cost.

Ke stáhnutí zde.

Dodatečná pozn: opravil jsem informaci o STM32F3.