Parafrází názvu jedné mé oblíbené knížky zde zas jednou uvedu převzatý článek v plném znění. Přesně slovo od slova a s odkazem na zdroj. Proč? To si dovolím okomentovat až na konci.

Ultrasone patří mezi známé i neznámé značky, v jejím portfoliu najdete především velké domácí či DJské modely. Podívejte se ale na sluchátka menší konstrukce.

Na začátek stojí za to zmínit, že Ultrasone je německá firma, která vznikla v roce 1993 a za dobu svého působení na trhu podala více než 60 patentů. Neustále také přichází s inovacemi a snaží se při návrhu svých produktů aplikovat jedinečné poznatky z praxe. V roce 1997 vyvinula společnost stíněná sluchátka s technologií ultranízkých emisí ULE, která snižuje rizikové nízkofrekvenční elektromagnetické emise. Od roku 2000 pracuje při návrhu sluchátek se systémem přirozeného prostorového zvuku S-Logic. Ten je uplatněn i u testovaného modelu HFI-15G.

Co je S-Logic?
Systém přirozeného prostorového zvuku S-Logic je patentovanou technologií Ultrasone a spočívá primárně v decentralizovaném uložení měniče. Ve finále tak nejde zvuk přímo do ucha (zvukovodu) ale odráží se od ušního boltce a teprve poté vstupují do zvukovodu. Tak vzniká prostorové zvukové pole, systém S-Logic tak žádným způsobem nemění vnímání zvuku, nepřidává žádný další prvek do řetězce, který by uměle vytvářel prostor (zpoždění, digitální procesor či echo).

Podle výrobce také systém S-Logic umožňuje bezpečnější poslech, neboť posluchač vnímá stejnou hlasitost (ve srovnání s tradiční konstrukcí) s nižším akustickým tlakem (3-4 dB). Únava sluchu je tak výrazně snížena.

Můžete se podívat na pěkné vysvětlující video s infografikou přímo od Ultrasone

Klame tělem
Na fotografiích vypadají sluchátky HFI-15G menší než ve skutečnosti, jejich skutečné rozměry však nejsou nijak závratné, díky větším náušníkům však vypadají mohutněji. Mylarové měniče mají průměr 40mm a spolu s plastovým hlavovým mostem váží pouhých 85 gramů. Kabel je připojen k levému měniči a po jednom metru končí zlaceným 3,5mm jackem.

V balení najdete redukci na jack 6,3 mm a také prodlužovací kabel délky 4m,
který má zlacenou zásuvku i konektor.

Na první pohled působí konstrukce vcelku levně, výlisky mušlí jsou z pevného a hrubějším dojmem působícího plastu. Na vnější straně je natištěno logo výrobce a označení modelu, na mušlích je pak vylisována značka pravého a levého měniče. Poměrně zajímavé je uchycení mušlí k hlavovému mostu, kdy se část mušle (její držák) vysouvá směrem ven, není tedy ukrytý uvnitř mostu – názorněji viz fotografie.

Hlavový most je plastový s měkkým polstrováním, potaženým koženkou. Skrz něj prochází poměrně tenký kabel, který propojuje oba dva měniče. Kabel je uložen v drážce, takže by nemělo hrozit jeho poškození. Přesto však ve mě nebudil příliš důvěry, zvláště ve srovnání s poměrně bytelným přívodním kabelem.

Měniče mají příjemně měkké polstrování. Nečekaně ve srovnání s většinou přenosných sluchátek však není možné jej jednoduše vyměnit (podobně jako molitany u většiny sluchátek) protože je pevně spojeno s plastovou základnou mušle.

Hlavový most je dostatečně velký, takže pohodlné usazení sluchátek je dílem chvilky. Laborovat budete spíše s jejich pozicí vůči uchu. Supraaurální konstrukce drží sluchátka na uších, rozměr měničů je však přeci jen o trochu větší než je tomu u většiny přenosných sluchátek.

Přítlak sluchátek není příliš velký a po nasazení se budete cítit opravdu velmi komfortně, hlavový most vůbec nevnímáte. Na jednu stranu je to plus na druhou stranu to může být mínusem, protože při razantnějším pohybu hlavou mohou sluchátka sklouznout, zvláště když nosíte delší vlasy (o ježka se zadrhnou)

Problém však nastává, pokud nosíte brýle. Poměrně velká plocha měniče působí prakticky na celý ušní boltec a stranice brýlí pak fungují jako překážka mezi uchem a hlavou. Tento fakt si ani neuvědomujete avšak po delším poslechu (zejména po sundání sluchátek z hlavy) je otlačenina na uchu pár minut poměrně citlivá.

Nejedná se o chybu konstrukce, komfort nošení a poslechu je velmi vysoký, nicméně nosíte-li brýle, raději si před koupí vyzkoušejte sluchátka půlhodiny až hodinu nasazená na hlavě. Jakmile jsem vyměnil brýle za kontaktní čočky, bylo vše bez problémů.

Zvukově barevná
Otevřená konstrukce sluchátek zajišťuje perfektní zvukové podání prakticky při jakékoliv hlasitosti. Všechna pásma jsou zastoupena v dostatečné míře a nijak netahají za uši. Basy jsou pevné a hutné avšak zbytečně neduní a nepřehluší zbývající část zvukového spektra. V oblasti výšek mají sluchátka konzistentní přednes, střední pásmo nijak výrazně nevyčnívá, ale naopak příjemně doplňuje dva protipóly.

Technologie S-Logic funguje tak, jak ji výrobce popisuje. Při poslechu je prostor opravdu slyšet a u dobrých nahrávek jste schopni lokalizovat základní rozmístění nástrojů. Reprodukce je přirozená bez nedostatků a rozšířenost prostoru si uvědomíte až v okamžiku, kdy si stejnou nahrávku poslechnete s jinými sluchátky.

Žánrově se jedná prakticky o univerzální sluchátka, neboť můžete s klidem poslouchat, rychlý metal, klidnější chill-outa vychutnáte si i zvukově bohaté jazzové nahrávky či klasickou hudbu. U všech žánrů uslyšíte věci, které jste možná dříve neslyšeli.
Hodnocení

Ultrasone HFI-15G jsou vhodným modelem pro toho, kdo touží po pohodlných sluchátkách, které by kombinovali velikost přenosných modelů společně se zvukovým projevem domácích sluchátek. Na hlavě či na krku se budou přenášet snadno, horší to však bude s transportem v batohu či tašce. Konstrukce neumožňuje složení a výrobce nedodává ani žádný transportní sáček. V důsledku velmi nízké hmotnosti je nošení sluchátek velmi komfortní a prakticky o nich nevíte.

Ultrasone HFI-15G
 • Otevřená přenosná sluchátka
 • cena (orientační): 1 900 Kč vč DPH
 • odstup signál/šum: 96 dB ....................... ano, toto mě zaujalo
 • frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 kHz
 • impedance: 32 Ω
 • připojení: 3,5mm jack
 • v balení: redukce 3,5/6,3 mm jack, prodlužovací kabel 4m
 • hmotnost: 85 g


AVmania hodnotí
 • provedení: 8/10
 • zvuk: 9/10
 • příslušenství: 7/10
 • komfort: 10/10
 • celkem: 9/10


Nechci zde snad upozornit na kvalitu výrobku, ani na vhodnost takovéto "nestranné" recenze. Ale jen a pouze na odbornou zdatnost hodnotitele a na výběr slovníku recenze a tím i faktické objektivity. Možná jsem už opravdu moc starý a v soudobé terminologii se nevyznám. Zřejmě již také postrádám nutné znalosti a parametr odstup signál/šum byl nově/jinak definován i pro čistě pasivní výstup audio řetězce. V každém případě bych zakončil slovy klasika: "Hnus velebnosti".