Ze sponzorských příspěvků, které jsem dostal od některých z Vás, jsem financoval nákup Bluetooth modulu na Dealextreme, abych mohl ověřit, jaká je realita týkající se této komunikace. Po ověření můžu klidně zkonstatovat, že se není čeho bát.Úvod

Pokud jste se o BT moduly zajímali, tak určitě víte že nabídka je široká. Já měl zkušenosti s moduly WT-12 od Bluegiga, ale tyto moduly jsou za cca 650 Kč +DPH (Farnell), což už je poměrně vysoká částka pro amatérské konstrukce. Navíc modul není ani žádný drobeček. Viděl jsem i modul od Panasonic PAN1321 (zde), který je krásně malý a dokonce levnější než WT-12, ale cena okolo 20 USD mě stále nepřipadala jako pravá ořechová. Ale před časem jsem narazil na Dealextreme na tak levný modul, že jsem neodolal a zakoupil jej.Cena modulu s dopravou je 6.6 USD, což je cca 130 Kč a to je snesitelné. Navíc modul má rozměry 25*12 mm takže se vejde i do stísněného prostoru. Na druhou stranu cena ve mě vzbuzovala obavy - takto levný kousek asi bude spíše do šuplíku, než do funkčního zařízení.


TestováníJak vidíte z obrázku, stačí vám pro práci připojit jen 4 vodiče (Napájení, GND, TxD a RxD) a všechny na jedné straně. Takže jsem si vyrobil destičku a připojil na modul 4 vodiče a připojil napájení (3.3V). Na netbooku s USB dongle (také z Dealextreme za 1.8 USD zde) jsem spustil vyhledání okolních zařízení a hnedka jsem uviděl mě zatím neznámé zařízení "linvor" a po zadání hesla "1234" se komunikace navázala. Pokračoval jsem přes hyperterminál (9600 Baud, 8 b, žádná parita) a už jsem mohl číst, co mi bluetooth modul posílá. Ze zvědavosti jsem s netbookem odešel cca 10 m daleko a odesílaný text se stále vypisoval.

No a pak jsem začal modul trápit. Pomocí AT příkazů jsem zkoušel nastavování jak komunikační rychlosti, tak změnu názvu zařízení a hesla a vše se dařilo.


Dostupné příkazy

  Příkaz    Poznámka    Odpověď modulu  
  AT    Není třeba odeslat CR+LF    OK  
  AT+NAMEjméno    Jméno=nový název BT    OKsetname  
  AT+PINnnnn    nnnn=nové heslo místo 1234    OKsetpin  
  AT+VERSION    Dotaz na verzi firmware    Linvor1.5  
  AT+BAUDx    x=1 až C (rychlost)    OKrychlost  

Zadávané rychlosti s hexa číslem postupně rostou např. 4=9600Baud, 8=115200, atd.

Z uvedeného tedy vyplývá že modul je typu HC06, tj. slave modul. Což pro mé potřeby nevadí, protože nechci nic připojovat k mému BT, ale naopak moje zařízení s BT chci k připojit třeba k PC nebo mobilu. Pokud máte jiné potřeby (tj. chcete např. ke svému zařízení s tímto modulem BT připojit GPS prostřednictvím BT), tak musíte přeflashovat firmware vylepšenou verzí HC05, která umožňuje přepínání mezi master/slave. Já to nedělal, takže jen teoreticky vím, že je třeba využít SPI interface (MOSI,MISO,SCK) a pomocí něj nahrát firmware s rozšířenými funkcemi.

Bohužel jsem nenašel možnost jak zařízení využít v bateriově napájeném přístroji. Modul trvale žere cca 8 mA a nějaké Stand-By nebo Sleep se mi nepodařilo navodit, což je trochu vada na kráse. Ale pro síťově (adaptérem) napájená zařízení není problém modul použít.


Závěr

Ani cena 6.6 USD včetně dopravy (cca 14 dní od objednání a zaplacení přes paypal) neznamená že jde o něco, čeho by jste se měli obávat. Zařízení jsem otestoval a neměl jsem s ním problémy.