Už douho jsem Vás nezásobil nějakými kuloárními informacemi o 32 bitových mcu od STMicroelectronics. Takže nějaké drobnosti se dozvíte v další části textu.Změny se musí chystat neustále, aby měla konkurence smůlu. ST neztratila v oblasti mikrořadičů svou dravost a připravuje novinky.

Nejslabší řada
"Nejslabší" by spíše mělo být v uvozovkách, protože výkonem ARM Cortex M0 s taktem jádra 48MHz jsem byl překvapen i já. Tudíž nejslabší je v této souvislosti míněno jako "slabší než ty nadupanější typy".

Koncem letošního roku by měly být na světě první vzorky STM32F052 k testování. Půjde o předem avizovaný levný mcu, s jádrem Cortex M0, který bude mít k dispozici USB Full Speed periférii. Proti původním informacím se vývojářům podařilo na křemík nacpat ještě CAN 2.0 periférii, takže by mělo jít o nejlevnější ARM s CAN sběrnicí. Paměť pro obě periférie bude s nejvyšší pravděpodobností sdílená, tak že bude možné použit CAN nebo USB.


Běžná řada

Řada STM32F1xx se už asi měnit nebude. Protože tyto mcu, které celou řadu Cortexů v produkci ST odstartovaly, tak vznikly před dlouhou dobou. Periférie novějších typů jsou více vybavené, s menším počtem chyb a rychlejší.


Řada F3

Samply se nyní produkují, ke konci 3Q 2012 se rozběhne masová výroba. Začíná se s výrobou STM32F3 Discovery kitu, bude v nabídce dříve, než čipy z masové produkce.
Poznámka na okraj: s překvapením jsem zjistil, že F3 má rychlejší 12-ti bitový A/D převodník, než rychleji taktovaná STM32F4. F3 zvládne 5 Msps, v porovnání s F4, která má limit 2 msps. Takže doba, kdy budeme moci vytvořit digitální osciloskop jedním STM32 mikrořadičem je blízko


Řada F4

Stávající typy budou doplněny 2. generací typů s jádrem Cortex M4, dojde k rozšíření periférií (počty čítačů, atd.), navýšení kapacity flash paměti na 2MB (potřeba zejména pro grafické aplikace, kde ikony a fonty sežerou spoustu místa) a zejména navýšení maximálního taktu jádra. Paměť SRAM bude ve velikosti až 256 kB. Rovněž bude možné připojit jako externí pamět levné SDRAM paměti.

Dále si můžete přečíst zajímavý rozhovor s Bertrand Denis, Senior Manager, Microcontrollers Division, STMicroelectronics v Indii. odkaz

Ale skutečnost tak růžová není. Simon Fogg na Newelectronics píše:
STMicroelectronics has reported a loss of $75million in Q2 2012, compared to a net income of $420m in Q2 2011. The company attributes the loss to joint venture ST-Ericsson, with ST president and ceo Carlo Bozotti saying there is 'substantial progress' to be made. Net revenue for Q2 also fell 16% to $2.15billion from $2.57bn a year earlier.
"As we saw during the end of the second quarter, the global economic environment has weakened. As a result, bookings in June softened and remain somewhat volatile," commented Bozotti.

Možná s tím také souvisí změny ve správní radě firmy, kde byl odejit Philippe Lambinet, Executive Vice President, Corporate Strategy Officer and General Manager, Digital Sector.