Tak mě zas jednou postihl nápad. Čekaje na poslední díly na CNC vrtačku mě napadlo si ze zbytků po její stavbě pokusně namalovat stojan na vrtání DPS.

Používat CNC vrtačku je sice chválihodné, ale co budu dělat s tou hromadou existujících DPS? Co když budu rychle potřebovat nějakou tu díru? No a tak vznikl nápad na stojánek, který by neměl nectnosti těch běžně dostupných v obchodech.

Idea je následovná:

Hodně nadneseně by se dalo říci, že se jedná o jedno osou CNC mašinku, kde jedinou řízenou osou je osa Z. No a ta také pouze dvoustavově - sjede nastavenou rychlostí z bodu A do bodu B a pak se vrátí zpět. Přičemž poloha bodů A i B a rychlost pohybu se nechají nastavit.

K pohonu bude použito běžné RC servo vrtící 10mm trapézovým šroubem. Místo vrtačky bude použit střídavý inruner 2040 (výkon až 220W) s kleštinovým sklíčidlem.

Mechanika je z hliníkových profilů (vše včetně nařezání cca 300,-), 12mm ocelových hlazenek a dvou 12mm lineárních ložisek. Cena by se za vše měla vejít do 1200 Kč, což ale vůbec není špatné.