Kolega electric mě tak dlouho popichoval (možná si vzal jen čtvrtku ) abych přidal další text až jsem neodolal. Navíc se mi projekt líbí. Sám jsem před časem vyvíjel soft pro UAV a tak vím že nejde o legrací. Dnes jsou sice čidla lepší, ale ani tak to není procházka růžovým sadem. O to víc potěší otevřený projekt, resp. portování OpenPilot-a na platformu STM32F3 Discovery kitu.Určitě si pamatujete, jak jsme v diskuzi nad STM32 F3 Discovery kitem zkonstatovali, že tenhle kit je ideální pro letadlo či jiné vznášedlo. Napadlo to i jiné a přikročili k činům.
OpenPilot je projekt, který vznikl v roce 2010 (to není až tak dávno) a jde o optevřený projekt obecného řízení UAV (Unmanned Aerial Vehicle), tedy se hodí jak pro vrtulníky (i více rotorové), tak pro vírníky a také pro letadla s pevným křídlem. Požadovaný let je popsán pomocí skriptovacího popisného jazyka a letadlo po startu je ovládáno programem, který let provádí. Čím vyšší kvalitu řízení požadujeme, tím vyšší je nutná kvalita senzorů. Zde došlo k obrovskému vývoji za posledních pár let. Dříve, pokud to z legrace přeženu, tak byly dvě kvality senzorů - kvalitní a příšerně drahé od Analog Devices a několika málo specializovaných firem a levné a nekvalitní od ostatních. Dnes už i levné senzory dávají výborný soulad s realitou, takže let podle přístrojů (podobný situace pilota v husté mlze) nekončí jako dřív klasickou "bombou čenichovkou", po které člověk vzal PUR lepidlo a musel opravovat.
OpenPilot má dvě vývojové větve: CopterControl (jednodušší a počítá pouze s 3 osým akcelerometrem a jedním gyrem) a Revolution s větším počtem senzorů (který se hodí i pro letadla). Kit STM32F3 Discovery se hodí pro variantu Revolution, kde přijde k dobru i magnetometr (kompass).Pokud Vás problematika zajímá, tak odkaz na OpenPilot je zde. A stránku věnující se portaci na STM32F3 Discovery kit naleznete zde.