Řekl jsem si, že každý správný elektrikář má mít svojí vizitku. A co je to vizitka, to je taková malá kartička co se vejde do peněženky.

Řekl jsem si, že každý správný elektrikář má mít svojí vizitku. A co je to vizitka, to je taková malá kartička co se vejde do peněženky.
Jenže co na takovou vizitku dát. Jasně, aby to bylo dost profi, tak tam určitě nesmí scházet procesor. Napadlo mne, že taková docela hezká a oblíbená aplikace je servo tester. To se jen vezme procesor, přidá se něco málo ledek a tlačítek a je to. Já jsem si vzal PIC12F629. No není to zrovna podle poslední módy, ale snadno se kupuje, je celkem přiměřené velikosti (SO8 ) má na sobě všechno co potřebuji (jeden časovač ) a dají se mu ledky připojovat přímo na výstupy.
K dispozici máme 6 GPIO vývodů, tak pokud jeden vyhradíme na servo, nějaké dvě tlačítka, tak máme ještě 3 volné vývody. V charlieplexingu to dělá 6 ledek. To je docela hezká aplikace. Schéma je tedy hotové.

Teď už jen najít vhodné velikosti součástek a je to. Rozhodl jsem se použít tenká tlačítka, která s oblibou používá Renault do svých ovládacích karet. Mají tloušťku cca 1,5mm a to se mi zdá tak akorát. Ostatní součástky se musí s touto tloušťkou také spokojit.
Trochu problém je s konektory, ty mají 2,54mm, ale zase na druhou stranu není úplně nutné, aby byl celý konektor nad plošňákem, takže pokud je 1,5mm nad, tak mi vychází, že 1mm deska bude dobrá volba.
Plošňák jsem si navrhl jako jednostranný, protože jsem původně předpokládal, že nechám spodní stranu viditelnou. Bohužel mi na něm vyšla jedna SMD drátová propojka. Tu jsem vyřešil tak, že jsem plošňák "přemaskoval" kaptonovou páskou a na ní jsem přetáhl opravnou měděnou pásku.

Na desku jsem si udělal masku z kartónu 1,5mm takovou, že jsem vyřezal okýnka pro všechny součástky.

Tím jsem dostal nahoře i dole rovnou plochu, takže už stačí jen pomocí oboustranné pásky přilepit vrchní a spodní díl z laminovaného papíru a vizitka je hotová.

Celková tloušťka něco kolem 3mm se mi zdá jako užitečná.

Udělal jsem si jednoduché ovládání - 5 kroků s konstantním signálem o šířce pulzu 0,9/1,1/1,5/1,9/2,1ms a pak jeden který prochází celou šíři po jednom kroku. Navíc jsem si hodnoty uložil do eeprom, takže se teoreticky dají měnit bez zásahu do programu. Těžko posoudit jak, když programovací piny nemám vyvedené a pomocí tlačítek není žádná změna nastavení také dostupná, ale třeba to někdo časem vyřeší.

Zde je malá ukázka fungování:


Obrázky a podklady jsem uložil do souboru: servo_tester.zip