Existují elektronické součástky, které dobře znají i „nezasvěcení” spotřebitelé, nemluvě ani o inženýrech-elektronicích nebo technicích. Tyto součástky jsou běžné a přestáváme si jich všímat a ani nás nenapadne, abychom se dozvěděli, kdo je jejich výrobcem. Velmi dobrým příkladem jsou silnoproudé konektory (zástrčky a zásuvky) XT30, XT60 nebo XT90, dokonale známé ze zařízení různého druhu . Kdo může uvést jméno jejich výrobce?

Firma Amass má vyčerpávající portfolio silnoproudých konektorů a jejich příslušenství určených pro použití u akumulátorů různého druhu. Vychází to z toho, že její hlavní sídlo se nachází tam, kde je mnoho výrobců akumulátorů Li-Ion a Li-Po. V průběhu 18 let své existence se továrna stala jedním z vedoucích výrobců konektorů. Aktuální portfolio obsahuje přes 300 druhů konektorů: testovacích (měřicí a testovací klipsy), banánkových, montovaných na panel, určených do automobilů a mnoho dalších. Díky značnému nárůstu používání lithiových akumulátorů se zvlášť dobře prodávají zmíněné konektory typu XT, které nacházejí uplatnění v četných zařízeních (včetně hraček), nabízené firmou Amass v různých variantách provedení. Její produkty se exportují do 63 zemí a používají se ve výrobě firem, jako jsou Qinghua, Ponovo, Fluke, Mac Tool a dalších. Setkat se s nimi můžeme doslovně na každém kroku.

Akumulátorové konektory
V posledních letech roste potřeba zařízení, které se nabíjejí. Je požadováno napájení akumulátorů s různým napětím, kapacitou a proudem. Problémy rostou se zvyšujícím se proudem, protože tehdy začíná hrát svou roli úbytek napětí na kontaktu a tím ztráta výkonu. Je to důležité nejen z důvodu energetických ztrát, ale také proto, že se konektory mohou přehřívat. U konektorů tohoto druhu má také obrovský význam trvanlivost a stabilita spojení zdroje napájení se zátěží. Proto se v mnoha případech typické stejnosměrné konektory neosvědčují, a dokonce mohou způsobit zničení zařízení. Příkladem takového použití jsou vícevrtulové drony, určené pro rozličné úkoly – filmování ze vzduchu, fotografování, monitorování pomocí různých čidel.
Sortiment konektorů, které nabízí firma Amass, je velmi široký a umožňuje výběr vhodného výrobku pro každý akupack nebo napájecí baterii. Je zajímavé, že i nejmenší konektory typu XT30 (fotografie č. 1) nebo MR30 (fotografie č. 2) se mohou používat v aplikacích vyžadujících stejnosměrný proud 15 A a řada „AS” až do 90 A! Vysoká jakost používaných materiálů a stabilní výrobní technologie zaručují finálně výrobek splňující nejvyšší nároky. S výjimkou tzv. „banánkových“ konektorů jsou všechny konektory polarizované s výrazným označením „+” a „-” na krytu.


fotografie č. 1 - XT30fotografie č. 2 - MR30


Minimální ztráty a optimální pracovní teplota
Konektory Amass jsou vyvíjeny se zvláštní péčí. Výrobce věnuje pozornost patřičnému výběru materiálů. Nejen materiálům, které bezprostředně vedou proud, ale také krytu konektoru, aby se při přípustném vystavení teplotě při pájení kontakty nevytavily z krytu, nedeformovaly a neoxidovaly. Povrchy kontaktů jsou potahovány vrstvou zlata, což u konektoru XT30 umožňuje dosažení odporu na pouhých 0,70 mΩ a u XT90 pouhých 0,30 mΩ!
V nabídce najdeme četné montážní varianty konektorů. Jsou to zásuvky a zástrčky určené k zapájení do desky, montáži na kabel nebo do panelu zařízení (např. konektor XT60E-M uvedený na fotografii č. 3 a na XT30G-F na fotografii č. 4.


fotografie č. 3 - XT60E-Mfotografie č. 4 - XT30G-F


Konektory pro lithiové akumulátory
Firma Amass věnuje zvláštní pozornost velmi pružně se rozvíjejícímu trhu s akumulátory. Zde je vyžadována velmi dobrá kvalita, dodržení příslušných parametrů a – stále častěji – speciální provedení. Na příklad konektory pro akupacky musejí nezřídka mít doplňkové monitorovací kontakty. Taková řešení jsou dostupná v nabídce Amass. Jsou to mezi jiným konektory ICX301 a XT90I (fotografie č. 5 a 6).
Za zmínku stojí, že všechny kontakty konektorů Amass jsou zlacené. Jedinou výjimkou je AS250.


fotografie č. 5 - ICX301fotografie č. 6 - XT90I


Doplňkové informace o nabídce konektorů Amass jsou dostupné na adrese společnosti TME.