Téměř před rokem jsem v článku AVR ICE-ISP popsal kombinaci AVR JTAG ICE a AVR ISP. Tehdy byl modul uštrikován během pár dnů opravdu velmi horkou jehlou, a tomu odpovídalo i nedomyšlené zapojení, použité součástky, přizpůsobení existujícímu bootloaderu a tím i dané velké množství propojek.
Oproti původní verzi (na obrázku po pravé straně), došlo k celkovému zmenšení a zjednodušení konstrukce. Modul již neobsahuje vlastní zdroj a je napájen přímo z programované/laděné aplikace. Dále došlo k vypuštění šestipinového ISP konektoru. Díky kompletnímu přepracování bootloaderu a následně i celkového zapojení, bylo možno odstranit všechny propojky a tím zjednodušit vlastní používání. Celkové zjednodušení a odstranění propojek zároveň umožnilo uzavřít modul do běžně dostupné krabičky.
Základní vlastnosti
sekce ICE je plně kompatibilní s originálním AVR JTAG ICE
sekce ISP je plně kompatibilní s originálním AVR ISP
firmware obou sekcí je možľné upgradovat přímo v AVR Studiu
automatické řízení komunikace
automatické aktivování režimu "Bootloader"
10 pinový konektor J2 - "ATMEL JTAG"
10 pinový konektor J3 - "Kanda ISP"
možnost napájet z cílové aplikace v rozsahu 3..5,5V
Odkrytovaný prototyp
Schéma zapojení Zapojení obsahuje dva mikrokontrolery - ATmega16L a Atmega8535L. ATmega16L zde plní funkci ICE a zároveň i programátoru pro sekci ISP. ATmega8535L je zapojena shodně s originálním AVR ISP. Komunikace s PC je řešena běžným COM portem. Každá sekce dále obsahuje příslušný krystal, obvody generování resetu a ochrané odpory programovacího rozhraní. A samozřejmně vždy dvě LED diody. Zelená indikuje přitomnost napájecího napětí a červená aktivitu odpovídající sekce.
Sekce ISP obsahuje i monitor napájecího napětí složený z odporů R28 a R29. Obdobný monitor je v sekci ICE vypuštěn. Procesor v originálním AVR JTAG ICE byl napájen 5V a toto napětí bylo zároveň použľito jako napěťová reference pro monitor napájecího napětí laděné aplikace. V našem případě je však procesor napájen přímo z cílové aplikace a monitor napájecího napětí by tak zobrazoval reálné hodnoty pouze při napájení pěti volty.
Napájecí napěrí z konektorů J2 a J3 je sloučeno přes diody D5 a D6 a vytváří společné napájení pro obě sekce, budič RS232 a blokovací logiku.
Pokud je přivedeno napájecí napětí pouze na jednu sekci, je druhá sekce prostřednictvím NAND hradla s otevřeným kolektorem držľena v trvalém resetu. V tomto stavu jsou všechny IO piny příslušného mikrokontroleru neaktivní a neovlivňují napájenou sekci.
V případě, žľe je přivedeno napájecí napětí na oba konektory J2 i J3 zamezí IO3D blokování a obě sekce jsou aktivní. Zároveň je aktivován bootloader v ATmega16L, který umľožní naprogramovat (upgradovat) firmware obou sekcí. Tento režim je indikován žlutou LED diodou D11.
SMD propojka JP2 slouží pouze k počátečnímu naprogramování bootloaderu do mikrokontroleru ATmega16L. V první verzi bylo nutno mikrokontroler ATmega8535L "předprogramovat" - nastavit fuses - v této verzi to jižľ není nutné. Bootloader vše nastaví plně automaticky.
Schéma zapojení
Konstrukce Vlastní konstrukce je smíšená. Vzhledem k technologickým možnostem je použita jednostraná DPS s třemi drátovými propojkami. Většina součástek je v SMD provedení osazena ze strany "spojů". Kondenzátory a odpory jsou ve velikosti 0805. Konektory, elektrolytický kondenzátor, LED diody a oba procesory jsou v "klasice" osazeny ze strany "součástek". Rozměr DPS byl přizpůsoben pro snadnou montáž do krabičky KP-19A.
Rozmístění součástek na horní straně DPS
Rozmístění součástek na spodní straně DPS
Postup nahrání (upgrade) firmware
Připojíme adaptér k sériovému portu PC a přivedeme napájecí napětí na oba konektory J2 (VCC - 4, GND - 2) a J3 (VCC - 2, GND - 4)
Nainstalujeme nejnovější verzi AVR Progu (1.40), která je součástí AVR Studia 4.11
Spustíme AVR PROG (AVR Studio - Tols - AVR Prog)
Zobrazí se okno AVR progu
Zvolíme ATmega16 BOOT a pomocí tlačítka "Browse" otevřeme dialogové okno výběru souboru a vybereme soubor JTAGICEUpgrade.ebn
Pomocí tlačítka "Program" provedeme upgrade firmware sekce JTAG ICE
Zvolíme ATmega8535 a pomocí tlačítka "Browse" otevřeme dialogové okno výběru souboru a vybereme soubor STK500stk500.ebn
Pomocí tlačítka "Program" provedeme upgrade firmware sekce ISP
V případě, že se po ukončení programování zobrazí okno s varovným hlášením:
klikneme pouze na tlačítko "OK" a necháme proběhnou verifikaci. Jedná se pouze o ztrátu synchronizace AVR Prog-u, která nemá žľádný nežľádoucí efekt.
Modul AVR ICE-ISP je připraven k použľití.
Bootloader není uvolněn k volnému šíření
V případě zájmu je možné objednat kit, nebo kompletně osazený a ožľivený modul emailem na adrese obchod@mcu.cz nebo telefonicky na čísle 604 281 263.
Kit se všemi součástkami, dokumentací a DPS (ATmega16L s naprogramovaným bootloaderem)
No v poslednej dobe som silne nadseny touto "hračkou"
Digilent Analog Discovery 2
okrem toho, 6e m8 2x AD vstup, m8 aj @x gener8tor do 10MHz, 2x zdroj a 16 nie len vstupov, ale aj výstupov pre generovanie nejakého podnetného signálu. SW k tomu je veľmi user frendly s možnosťou písania vlastných skriptov. Dekódovanie protokolo I2C, UART, SPI, CAN je zahrnuté. A AD vstup je 14bitový. SW vie sprviť aj spektrálnu analýzu. Osobne by som klon nehľadal. Zaridenie je viac ako hodné kúpy originálu.
No pravda je, že to nemá 500MS. To môže byť pre tú ktorú aplikáciu hendikep.
Ten analyzátor je tvořen jen procesorem, konfigurační EEPROM, oddělovačem 74xx245 pro sichr na vstupu a stabilizátorem 3.3V pro procesor. Na tom není zas tak moc co pokazit. Funguje na tom skvělý free SW Sigrok Pulseview, včetně firmware pro ten procesor. Je to bezva pomocník, který je skoro zadarmo.
Pořád o sealee logickém analyzátoru čtu a pomalu docházím k závěru, že ho také chci. Já sice mám Hantek LA5034, ale občas stačí mnohem menší a obratnější hračka. Máte někdo doporučení, který klon funguje a na co si případně dát při nákupu pozor?
Nemáte někdo zájem o lepidlo Arctic Silver? Dvousložkové tepelně vodivé lepidlo v kartuších 50+50g, mám jich pár a už je nevyužiji...když tak volejte 773654004.
Co znamená "nedává"? Že zkresluje měřený signál nebo že neumí odeslat do PC data dostatečně rychle? Měl jsem stejný problém, logický analyzátor nezvládal tak rychle komunikoval s PC (nemá to vlastní paměť, rovnou to sype do PC). Bylo to na PC s WXP, po přeinstalování na W7 už to jede OK. Na Linuxu taky OK. Samozřejmě signál o frekvenci 24MHz nezměří, dělá 24 Msamples/sec.
Je to jak se Číňanovi zadaří. Na jednom analyzátoru mám 100R, na druhém 120R. Pozitivní je, že na novějším klonu už dali na vstup 74LVC, na starším bylo 74HC, tak jsem si ho tehdy měnil. Asi bych si ty odpory vyměnil za menší, zvlásť pokud tam je LVC nebo AHC. Jinak mám těchto LA několik a rád je používám, je to podle mě za málo peněz hodně muziky.
máte tu někdo klona sealee logického analyzátoru. Já tu mám teď jednoho s šikmejma očima a samozřejmě mi to nedalo a kouknul jsem na vstupy. No a maj tam 510R odpor, což mi moc neštymuje na to, že by měl dát 24MHz. koukal jste na to taky někdo?
Ono v tý řadě L4+ je to SDMMC implementovaný zase jinak (má to vlastní DMA řadič). Já řešim, že se to neni schopný přes hal ani zinicializovat. Tak teda pátrám proč. Jediný, kdy se mi to podařilo, že sem natvrdo na ten pin 1 nastavil logickou 1. Ale to asi nebude úplně správně, když to má umět 4-bitovou komunikaci.