Firma ASIX s.r.o. uvádí na český trh součástky firmy FTDI, které významně usnadňují implementaci USB rozhraní pro nejširší rozsah aplikací.
  • USB do Vaší aplikace neuvěřitelně levně, snadno a rychle
  • Už se nemusíte trápit tím, že ISA, LPT a COM z počítačů mizí...
  • Nemusíte o USB skoro nic vědět, nemusíte studovat komplikované komunikační protokoly, a přece využijete všechny výhody USB!
  • Integrované obvody a moduly firmy FTDI - ideální doplněk k libovolnému mikroprocesoru nebo programovatelnému logickému obvodu
  • Skvělá cena v jakémkoli množství - jediný kus nebo desetitisíce
  • Softwarové drivery (Win98/ME/2K/XP, Linux, Mac) jsou zdarma!
  • Žádné další skryté náklady (návrhový systém, licence, .)Firma Future Technology Devices International (FTDI) byla založena roku 1990 a sídlí ve skotském Glasgow. Specializuje se na konverzi klasických periferií PC na Universal Serial Bus (USB). Ucelená řešení firmy FTDI redukují náklady na vývoj a ladění aplikací připojených k PC a zkracují dobu nutnou k uvedení výrobku na trh - díky kombinaci součástek a volně dostupných softwarových driverů pro Windows, Linux a Mac.


Situace je vážná...
Mnoho konstruktérů elektronických zařízení se v současné době potýká s problémem, jak svá zařízení snadno a levně připojit k PC. Tradiční, nekomplikovaná rozhraní jako ISA, sériový či paralelní port jsou postupně vytlačována. Novější typy - PCI či USB - jsou z hlediska vývojáře výrazně náročnější, cena výsledného zařízení také bývá o poznání vyšší.

...nikoli však zoufalá
Naštěstí už existuje elegantní řešení: díky novým integrovaným obvodům firmy FTDI se i sběrnice USB stává velmi snadno dostupnou pro široké spektrum vývojářů a aplikací. Základní myšlenka je geniálně prostá - sběrnici USB je třeba před konstruktérem skrýt. Z hlediska PC se pak jeví jako standardní (ovšem velmi rychlý) sériový port, z hlediska zařízení se jeví buď jako sériový port (typ '232) nebo jako osmibitová obousměrná sběrnice (typ '245).

FT8U232AM
je konvertor USB - UART s přenosovou rychlostí 300 Bd až 920 kBd pro RS232 a až 2 MBd pro sběrnici RS485. K dispozici je i plné hardwarové řízení přenosu - signály RTS, CTS, DTR, DSR, DCD a RI, a navíc signál TXDEN pro spolupráci s konvertory úrovní RS485. V obvodu je zabudována dvouportová vyrovnávací pameť o velikosti 384 B ve směru od PC k aplikaci a 128 B ve směru k PC.

FT8U245AM
konvertuje USB - FIFO (8bit) s maximální přenosovou rychlostí až 1MByte/s. Přenos se řídí velmi jednoduše vstupními signály RD a WR, stav vnitřní vyrovnávací paměti (384 byte pro směr od PC k aplikaci a 128 B pro směr k PC) je indikován signály TXE a RXF. Pokud TXE=log.1, je vnitřní vyrovnávací paměť plná a není možné přijmout z periferie další data. RXF=log.1 signalizuje aplikaci přítomnost platných dat ve výstupní vyrovnávací paměti, z které je koncové zařízení může číst až do chvíle, kdy RXF=log.0.

Společnými vlastnostmi obou konvertorů je podpora protokolu USB 1.1, možnost připojení externí EEPROM obsahující uživatelské sériové číslo nebo identifikační řetězec, možnost napájení 4,4 V až 5,25 V přímo z USB (zabudovaný 3,3 V regulátor), integrovaný násobič kmitočtu 6 MHz - 48 MHz pro časování USB operací. Proudová spotřeba je max. 50 mA při normálním provozu a max. 250 mA v režimu USB Suspend. Oba obvody se vyrábějí v kompaktním pouzdře MQFP (velikost 7´7 mm) s 32 vývody o rozteči 0.8 mm. Uživatel snadno přistupuje ke koncovému UARTu nebo FIFO portu prostřednictvím ovladačů VCP (Virtual COM Port) dodáváných pro platformy Windows 98/ME/NT4.0/2000/XP, Apple OS8/OS9 a Linux, jakoby obsluhoval standardní COM porty (např. pomocí Win API). K dispozici jsou také DLL knihovny s ovladači včetně příkladů pro Visual C++, Visual Basic, Borland C++ Builder a Delphi. Ovladače jsou volně dostupné na Internetu. Použití uvedených integrovaných obvodů tedy není zatíženo žádnými dalšími skrytými náklady (nákup návrhového systému, placení licenčních poplatků apod.).

FT8U100AX
je výkonný 7-portový USB hub se zabudovaným 8-bitovým CPU s 256 B RAM a externí pamětí programu, třemi sériovými porty (RS232, IrDA SIR a IrDA CIR), portem pro klávesnici a myš PS/2, Master/Slave 2-Wire serial bus, IO porty pro signalizaci LED atd., řízení spotřeby hub portů. Jde o součástku plně řešící připojení velkého množství periférií k PC prostřednictvím USB.

Více o součástkách FTDI...
Více o modulech a kabelech...
Více o technické podpoře...


Článek převzat ze stránek firmy ASIX s.r.o. s jejich souhlasem.