Relativní novinkou na trh, co mne zaujala pro konstrukce, kde je potřeba lowend MCU.

Je to vlaštovka z bohatého hnízda moderních MCU, založených na jádře ARM. Konkrétně CortexM0+. Procesorů je opravdu nepřeberné množství a věčné dilema, na kterého koně vsadit, je věru nelehké. Jednak jsou tu proprietární řešení jako PIC, AT Mega a pod.

Výběrem MCU z rodiny ARM sice máte společný základ v podobě jednotného jádra. Ale nadstavba jednotlivých výrobců to opět zkomplikuje. Jednak jsou jiné periferie, ale hlavně knihovna. Ano, dá se programovat bez knihoven, ale dnes čas je to hlavní, oč tu běží. No a přístup ke knihovnám je u jednotlivých výrobců dosti odlišný. Můžu porovnat třeba s STM32, která je velmi "ukecaná". Firma NXP k tomu přistoupila dosti "kondenzovaně". Což se mi líbilo. Už z hlediska předpokládaného nasazení tohoto MCU.

Podle ohlasu z diskuze, co jsem tu otevřel, budu sérii článků směřovat na začínající. Vybral jsem jako IDE uVision MDK od firmy Keil. Nehodlám tu řešit otázku, jestli je nejlepší, co mám za jeho propagaci, ... . Zvolil jsem ho z hlediska jednoduchosti dobrati se výsledku. Navíc jeho neregistrovaná verze umožňuje produkovat kód do velikosti 32kB, což je zrovna velikost MCU, se kterým tu budeme pracovat.

Z vlastní zkušenosti vím, že začínající člověk má plnou hlavu C, knihoven i nově objevovaného MCU a když k tomu přibude trocha nejistoty v elektronice, je řetězec hledání "proč to sakra nefachá" příliš dlouhý. Toliko, proč jsem volil zrovna uVision.

MCU je k dostání v pouzdrech TSSOP20 a HVQFN33. Připravuji redukční kit pro pouzdro HVQFN33 (viz přiložené obrázky). Předpokládaná cena cca 120kč.


Příště začneme stahovat, instalovat a hlavně nastavovat.