Novinka:Řezání DPS
(Kategorie: Jak na to)
Napsal Kosta
24.03.2008 00:00

Kdo umí, ten umí. A kdo u toho myslí hlavou má další malou, ne nepodstatnou výhodu. Mnohdy totiž dostane nápad za všechny prachy. To prosím neberte jako urážku, ale jako hlubokou poklonu. Podobnou řezačku jsem totiž dostal před léty k Vánocům. Nevěda co s ní, skončila ve sklepě. A pak ...., vlastně zase ve sklepě Nyní se jí začíná blýskat na lepší časy.

Původní kotouček dodaný s řezačkou měl nějaký nekompatibilní průměr. Byť před tím návod varuje ( používat jen a ouze pro řezání dlaždic ) , nechal jsem zhotovit z duralu redukce s různými průměry vnitřního trnu - pro použití klasického kotoučku do "flexy" a pilového kotouče. Také jsem rozebral motor a namazal ložiska. K motoru jsem přidělal rozpínací teplotní čidlo na 80 stupňů. a do přívodu zařadil proudové relé nastavené na 3A. Vaničku na vodu a boční kryt kotouče nepoužívám

To je co se týče úprav vše. Řezačka byla zakoupena v OBI za cca 600kč Má asynchronní jednofázový motor 230V /600 W, což je poměrně málo pro řezání kovových plechů síly 2mm a více. Pokud trochu "přitlačím" motor to zablokuje. U malých jednofázových motorů může dojít ke zničení vinutí během okamžiku, proto to proudové relé. Pro ostatní použití ( řezání dřeva, plastů, pertinaxu).... je výkon dostatečný.

Plošné spoje se velmi pěkně řežou řezným kotoučem na kov s průměrem 180mm a šířkou 1,6 , nebo 1 mm. Nakonec se ukázalo, že ten kotouček na kov je docela univerzální - lze s tím řezat krátké kousky dřeva, opatrně i hliník ( zalepuje a značně zahřívá kotouček) měď, polystyren a plasty......

Při řezání dřeva je řez pěkně "zatavený" a hladký, jak kotouček řez ve dřevě "propaluje" Také občas používám měnič - motor pak točí skoro 6000 ot/ min při 100 Hz, víc už pak "netáhne". Za 600Kč je to víc než užitečný pomocník na řezání čehokoliv.

Autorem tohoto "tuningu" je Jan Kuba a zde je i video z akce.


Tato novinka je z -MCU-mikroelektronika
( http://mcu.cz/news.php?extend.1101 )