Novinka:CNC vrtačka na DPS 1
(Kategorie: Jak na to)
Napsal Kosta
30.08.2010

Tak jsem se zas jednou zbláznil. Po vzoru Marda jsem se neudržel a v rámci pobytu na chalupě jsem z dlouhé chvíle začal tvořit CNC vrtačku. Zatím je celý polotovar na chalupě. Takže fotky nejsou (ale budou ). Nejsem blázen (tedy jen trochu), takže vše je v minimalistické verzi.

Čím jsem začal
Nejdříve jsem si stanovil, co vlastně chci, respektive nechci. Především chci jen a pouze vrtačku. chci minimální náklady, chci použít běžně dostupné věci, k výrobě chci použít běžné nářadí, chci rozměry pracovní plochy 160x100mm (to možná časem rozšířím na 160x200mm), chci to "krmit" pokud možno přímo z Eagla. Nechci na to šetřit příští dva roky, nechci obíhat známe s žádostmi o vysoustružení/vyfrézování toho či onoho.

Z tohoto seznamu mi vyšla základní koncepce: pevná pracovní plocha nad kterou se pohybuje vlastní vrtačka. Osy X a Y budou poháněny krokovými motory pomocí lanek (ozubených řemenů). Osa Z bude mít minimální zdvih, maximálně 5mm a bude poháněna modelářským servem. Tato úvaha vychází z toho, že chci jen vrtat, nepotřebuji v ose Z nic víc než pohyb v rozsahu 5mm s dostatečnou silou a s volitelnou rychlostí

Z čeho to je/bude
Lineární posuny os X a Y jsou momentálně z mikrovýsů pro zásuvky, běžně dostupné a levné. Pokud nevyhoví sáhnu po DryLin® N od Igusu. Krokové pro motory osy X a Y jsou z krabice pod stolem, kde jich je dalších pár desítek. Parametry neznám, tedy kromě toho, že mají krok 1,8 stupně a jsou unipolární. Korpus je z 18mm dřevotřísky - je běžně k dostání, nekroutí se a dobře se s ní pracuje. A vlastně je jí potřeba jen pár kousků . Osa Z ještě nevyhnila (to je můj výraz pro stav, kdy je věc v procesu vymýšlení) Pravděpodobně to ale budou jen čtyři 80mm šrouby s pružinami na kterých se bude pohybovat destička s uchycenou vrtačkou. Pružiny budou částečně eliminovat váhu vrtačky, pohyb bude ovládán modelářským servem.

Elektronika
Tak zde mám zatím jen a pouze inspiraci, kterou bych rád upravil k obrazu svému

Příště budou fotkyTato novinka je z -MCU Mikroelektronika - Community Site
( http://mcu.cz/news.php?extend.1802 )