Novinka:Who is Kosťa
(Kategorie: Who is ?)
Napsal Kosta
01.01.1970

Takže začnu sám a pevně doufám, že nebudu první a zároveň poslední. Jak jsem již psal, má maličkost již není nijak zajímavá. Jsem starý a unavený dědek, který se zuby nehty drží života i když ví, že ten nepřežije.

Tož jak začít? No narodil jsem se. Tehdá pršelo a psal se rok šedesátý minulého století. Jako dítě jsem byl nezbeda s pevnými vazbami na elektriku. Již v útlém věku jsem pochopil, že bez elektriky se nedá po večerech cvičit na houslích a tak jsem celkem pravidelně vyhazoval pojistky. Měl jsem k tomu zhotoven i udělátor z kusu drátu, který jsem cpal do zásuvky. Drát byl naštěstí odizolován jen na koncích.

Můj úplně první výtvor byl v šesti letech zhotovený semafor - baterie, přepínač a dvě žárovky. A to Vám povím, to bylo radosti na Starém Bělidle když to svítilo. No a odsud byl již jen krůček k mé první knížce o elektronice. Autora si již nepamatuji, ale název byl "S tranzistorem a baterií". No nedivte se, četl jsem od pěti. Tehdy mi ji dal táta v reakci a mnou donesenou hrst tranzistorů 101NU70 a 156NU70. Rafinovaně jsem je směnil za pár cigaret uzmutých dědovi. Jooo to byly doby, děda kouřil Letky, já ne. Já je jen kradl na výměnu. Dnes bych cigaretu nesměnil

No a začalo období, kdy jsem začal lovit děvčata na tranzistoráky, zesilovače, multivibrátory, barevné hudby, boostery a obdobné srandičky. Kajícně musím uznat - baby se nechytaly. To spíš časem na mou další zálibu - rockovou muziku. Tak na to se už sem tam nějaká nalepila. Jo abych nezapomněl, tehdy jsem se zpronevěřil elektronice a koketoval s matematikou. V devítce jsem byl druhý v republikovém kole matematické olympiády. Dle regulí jsem měl mít volnou volbu školy na kterou nastoupím. Toť teorie, praxe byla ale úplně jiná.

Na konci ZDŠ přede mnou najednou vyvstala nevábná budoucnost. Nějaký učňák, nebo vojenská škola. Před normální jsem byl důsledně varován, že s otcovou minulostí nemám šanci. V té době jsem již dávno složil slavnostní slib ručičkám, že nebudou makat. Nu co, šel jsem na čtyři roky do Opavy na VGJŽ (vojenské gymnázium). Toto radostné období jde popsat jediným slovem - ženskýýýýý.

Od horkého léta 1980 začalo mé působení na Slovensku. Nejdříve čtyři a půl roku v Liptovském Mikuláši na tamní VVTŠ. Tu jsem nedokončil, neb jsem byl v devátém semestru odejit - nechápal jsem politiku Strany a neuplatňoval ji v praxi (dodnes mi není jasné jak mám něco uplatňovat, když to nechápu). Jo a oženil jsem se.

V roce 1985 jsem jako čerstvý otec a civil nastoupil do agrokombinátu Liptov a začal poznávat počítače SMEP. A v dílně ve sklepě si začal hrát s i8080, Z80, postupem času se ZX Spektrem, Arari, Commodorem, SAPI a dalšími mikropočítači. Pak jsem je i opravoval (zvědavější jistě najdou mé inzeráty v AR)

Od roku 1990 jsem již byl na volné noze a podnikal ve firmách DataRex a Eltron s.r.o. Dodávali jsme počítače, součástky, papír a vyráběli časoměrné tabule pro halové sporty. Zároveň jsme ve firmě vyvinuli program pro sběr dat a tvorbu statistik v utkáních basketbalu (zpracovávali jsme například kompletní ME žen). Joo, tehdy nás okukovali i amíci. Napadlo mě totiž použít jako vstupní zařízení tablet a tak kompletní statistiku utkání byl schopen udělat jediný člověk. V NBA na to byla baterie počítačů a stádo operátorů. Pak nás náš zaměstnanec vykradl. Tím v podstatě firmu zlikvidoval a já v 94tém emigroval zpět do Čech.

V Čechách jsem vystřídal řadu firem - první bylo TEKO a.s. v Kolíně, poslední byla TESLA Hloubětín. Mimo jiné jsem působil i jako redaktor AR, toho původního. Dělal jsem s řadou rozličných mikrokontrolerů, s programovatelnou logikou, programoval jsem automaty i PC, etc. A celkem úspěšně jsem se po celou svou praxi vyhýbal analogové technice, NF i VF. To víte, u logiky nemá člověk tolik stupňů volnosti.

V roce 2002 jsem z hecu stvořil tento server. Co bylo dál již víte, nebo se dočtete na těchto stránkách.
HowghTato novinka je z -MCU Mikroelektronika - Community Site
( http://mcu.cz/news.php?extend.3206 )