Novinka:3D SLA/DLP tisk ekologičtěji, konečně
(Kategorie: Recenze)
Napsal joedoe
23.02.2020

Tvrzení pryskyřic UV světlem patří mezi stále oblíbenější metody 3D tisku – zejména pro přesné výtisky s nároky na detaily a hladkými povrchy. Stereolitografie (SLA) je stává stále dostupnější technologií a využívají ji i stolní 3D tiskárny a neustále se rozšiřuje nabídka světlocitlivých termosetů. Většina pryskyřic trpí nepříjemným neduhem a to je zápach a toxicita.

Ve vánočních slevách jsem si koupil dvě tiskárny od společnosti Anycubic. První 3D tiskárna je Photon (aktuální cena je $244.00), ta druhá je 4Max Pro (aktuální cena je $299.00). Každá tiskárna používá jiný princip tisku. Recenze a zkušenosti na oběma tiskárnami uveřejníme později.
Mě zaujala nejen cena, která byla a stále je velmi zajímavá, ale také fakt, že dostanete hotovou složenou tiskárnu v uvedené ceně. Stačí pouze zapnout, nakalibrovat a můžete tisknout.

Photon je LCD UV tiskárna s vysokým rozlišením LCD (2560x1440px), která používá pro tisk UV pryskyřici. V balení byla jedna 0.5L láhev ze zelenou pryskyřici. Už při otevření lahve bylo velmi výrazně cítit silný zápach a tisknout moje první pokusy jsem mohl jen v jiné místnosti, která byla dobře větraná. To může způsobovat poměrně velké omezení na běžné použití 3D SLA tiskárny. Určitě zde sehrál roli i můj syndrom "Nic netušícího" a moje přání bylo rychlejší než všechno ostatní. To ale nemění nic na faktu, že ten zápach je velmi nepříjemný a dočetl jsem se, že i škodlivý.

Jako odpověď a pravděpodobně i zajímavé řešení nabízí společnost Anycubic svojí novou verzí pryskyřice pod názvem Plant-based UV Resin. Nemá asi výzvám se zde velmi rozepisovat, neboť všechny relevantní informace jsou uvedeny v přiložených obrázcích.

Chci jen dodat, že jsem novou verzi přiskiřice vyzkoušel v běžné místnosti a její vůně mi pripomýna vůni nového mýdla. Nevím jak to přesněji popsat, ale možná si někteří pamatujete ty staré mýdla na praní. Tak něco takového.

Ještě pro srovnání cena přímo od Anycubic:
Název500mL1L
Plant-based UV Resin$31.9949.99
UV Resin$24.99$41.99
Ještě si dovolím jednu poznámku. Vše jsem nakupoval přímo od Anycubic a doprava byla vždy zdarma. I když jsem si objednal pouze dvě 500ml láhve.


Stránka Anycubic

Tato novinka je z -MCU Mikroelektronika - Community Site
( http://mcu.cz/news.php?extend.4131 )