https://www.tme.eu/cz/katalog/vyvojove-kity_100636/?s_order=desc&search=fusion%20v8&s_field=1000011&utm_source=mcu.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=2020-08_Kampania_Mikroelektronika_MTM-2990_936x60_CZ
NXP prezentovalo ultrakompaktní, vysoce přesný MEMS frekvenční syntetizér. V textu je press news.


Právě jsem se vrátil z Hradu. Sakra co to kecám, to to pivo. Tak znova. Právě jsem se vrátil z MCUfestu. Dojmy veskrze pozitivní. Účast hojná, tombola bohatá, společnost vybraná, pivo vychlazené, krmě chutná, prezenčka podepsaná. Čtěte dál...
V rámci MCUfestu proběhla řada přínosných debat a zrodilo se několik dobrých nápadů. Jedním z nich byl i návrh Zdeňka vytvořit sérii článků o členech tohoto serveru. Takové "Who Is Who" doplněné o profesní profil, fotku, etc. Osobně to považuji za přímo geniální myšlenku. Protože okolo serveru se vytvořila široká komunita, kterou je třeba nejen dále rozšiřovat, ale především podpořit.
Dne 18.1.2012 se server MCU.CZ symbolicky připojuje k serveru Wikipedia, k jejímu protestu proti SOPA (Stop Online Piracy Act), což je zákon nyní aktuálně projednávaný v USA (podrobnosti v další části textu). Zákon by měl umožňovat při podezření na počítačové pirátství odpojit danou webovou stránku, případně server od internetu. Pokládáme tento zákon za zásah proti svobodě na internetu, kterou považujeme za základní předpoklad dalšího zdravého vývoje. Svůj nesouhlas vyjadřujeme dnešní den černou barvou v záhlaví našeho webu. Server Wikipedia bude po celý den 18.1.2012 na protest odpojen a bude pouze zobrazovat náhradní protestní text.

Microsoft se snaží, aby Linux zmizel ze zařízení založených na ARM mcu. Tedy, certifikaci od Microsoftu (Windows Hardware Certification Requirements) že zařízení je vhodné pro Windows 8, získá jen takový HW, který neumožní běh jiných alternativních systémů. Zdrojový text napsal Aaaron Williamson.

Při hledání novinek, které by Vás mohly zajímat, jsem narazil na pěkný projekt vizuálního skladatele hudby napojeného na MIDI sběrnici, přes kterou se hudba přehrává na připojeném zařízení. Skladatel rovnou zobrazuje noty na VGA displeji a vstup je přes klávesnici. Celé je to realizované na Altera DE2 FPGA desce, jako školní projekt na Cornell University.

Panasonic dal do prodeje nový modul PAN1720, což je modul s Bluetooth sériovou komunikací a má integrovanou anténu. Jde o modul, který vám nebude komunikovat na desítky metrů, ale do desíti metrů s ním nebudete mít problém. Bohužel jako vždy, vše je za něco. I zde tedy platí že novota a nízký příkon je vykompenzován vyšší cenou.
Kolegové v Německu mají anketu o produkt roku, do které se také můžete zapojit a rozhodnout dle svých preferencí.
Tenhle článek je skutečně pro začátečníky, publikuji jej jen pro jeho názornost (je připojené video) a aby nám někdo nenadával že tu máme jen šíleně komplikované zapojení. A to tohle zapojení se dvěma tranzistory opravdu není.
Na ruském serveru jsem nalezl zajímavý popis realizace a následné zkušenosti s indukčním ohřevem. Myslím že pro mnoho z Vás to může být zajímavé, co autor Кухтецкий vytvořil. Součástí je také video.

Infineon prezentoval novou řadu mcu s jádrem Cortex M4. V další části textu je tisková zpráva.
Dnes mi od Arrow došlo info o nově prezentovaném, přesném D/A převodníku od Linear Technology. Celkem mě zaujal i když jako externí převodník spíše používám A/D (pokud mi nevyhovuje přesnost interního ADC v mcu) a D/A řeším pomocí PWM. A také mě nemile zaujala ta cena.


Docela legrační nápad jsem našel na webu, jehož autorem je Gregory Davill. Vyrobil si svůj vlastní mikrořadič. Jednoduše vzal MSP430 a z pouzdra DIL14 pomocí DREMEL vrtačky odřízl okraje a udělal mikrořadič DIL6 Sice mu odpadnul napájecí pin, ale mcu jde napájet přes ochrannou diodu na všech GPIO pinech.
Moc často sem texty o nových součástkách nedávám, ale myslím že tahle LEDka si to zaslouží. Výkon 11,8W na jeden kousek je opravdu hodně vysoká hodnota.
Občas na internetu vidím dost zběsilé nápady, občas vidím velice chytré nápady, ale občas nevím co si mám o tom nápadu myslet. A právě o tomto případ jde. Řek Charalampos/Haris Andrianakis ze sebe nápady dost chrlí, s jedním vás seznámím.
Už několikrát se mi stalo, že mě kolega nebo známý informoval o nějakém podnikateli, který nedrží své závazky, neplatí za práci a hledá výmluvy. Bohužel to asi patří k situaci v ČR že minulý režim nijak neoceňoval přímé a čestné jednání. Tudíž často narazíte na osoby nebo firmy, se kterými by jste měli jednat vrcholně opatrně. Proto jsem se rozhodl, že bude vhodné zde veřejně publikovat špatné zkušenosti, jako informaci pro ostatní. Sekci nazývám Držitel označení černá pecka! S ohledem na právní konsekvence, abychom nebyli napadeni za zveřejnění pomluvy, tak podobné texty budeme zveřejňovat pouze na základě garance toho, kdo negativní informaci podá. Na druhou stranu bychom také měli ocenit kladně ty subjekty, se kterými není problém - a jim bychom udělovali označení Držitel ocenění zlatá pecka!


Pokud tvoříte konstrukce založené na AVR mikrořadičích od Atmel, tak vám jistě jméno Vassilis Serasidis není neznámé. Tento Řek má za sebou již mnoho zajímavých konstrukcí. Tato konstrukce by se dala popsat jako kapesní bateriový mini logický analyzátorek se 4-mi vstupy.

Náš poměrně aktivní člen hub.martin sám vytváří konstrukce založené na mcu Stellaris od TI. Již dříve jsme zde zveřejňovali jednu konstrukci - připojení Nunchuk ovladače ke kitu Stellaris Evalbot. Nyní bych rád upozornil na jednu minikonstrukci - nazvanou microCMD, která obsahuje analogový joystick PlayStation, microSD slot, miniUSB a k zobrazování slouží LCD z Nokia 3310.


Na serveru Dangerousprototypes na fóru bylo zveřejněno proměření různých kapacitorů při různých frekvencích. Hodnoty jsou překvapivě dost rozdílné.


V seriálu k STM32 VL Discovery kitu se snažíme připojit s naším kitem k ethernetu. Součástí toho je i nutnost nastavení modulu s čipem ENC28J60, který řeší ethernetový MAC a PHY a jeho výrobcem je společnost Microchip. Protože je možné kit připojit k ethernetu i jinak (například pomocí PHY čipu s RMII interfejsem), tak jsem se rozhodl tento díl dát mimo seriál. Konec konců jej mohou využít i uživatelé jiných mcu (například Arduina).
Pokud máte slabost pro Cypress mcu PSoC, tak kmmankad z Indie (z města Goa - to ani nevím kde je), navrhl jednoduchou breakboard desku pro CY8C3866PVI-021 a zveřejnil podklady v Eagle a bootloader. Deska je minimalistická, má reset tlačítko, USB konektor a pár kondenzátorů. Překvapivě na ní nevidím krystal (může to bez krystalu na USB fungovat?), ale jako inspirace pro Vaše návrhy to určitě být může.


Pokud ano, tak si můžete postavit superleptačku, která dle autora zvládne vyleptat Cu na desce plošného spoje za 2 minuty a ještě k tomu dovede desku opláchnout vodou (nicméně se musí deska manuálně přendat do jiné kóje). Když jsem tohle video shlédl, tak jsem se fakt podivil, co si lidé nepostaví. Já bych takovouto mašinu nechtěl, ale do malé manufaktury na PCB by se možná šikla.


Fujitsu uvedl balík 210 nových ARMů na trh. Tím se jen potvrzuje, že budoucí cesta vede přes ARM a jsem zvědav, kdy uvede svůj první PICARM fy. Microchip. Nová paleta mcu od Fujitsu sahá od nízkopříkonových typů, přes levné běžné typy, až k typům s vysokým výkonem (s frekvencí až 144 MHz) a mnoha perifériemi+velkou pamětí.

Pokud někteří z Vás využívají k ladění OpenOCD, tak vývojová verze Open On-Chip Debugger 0.6.0-dev-00357-geae6353-dirty (2012-01-17-15:01) zahrnuje i ST-Link interface, který je funkční. Prosím někoho, kdo s tím dělá, aby to nějak okomentoval, případně napsal do fóra nějaký stručný návod jak to zprovoznit.
Kniha Free Range VHDL konečně publikována. Podrobnosti v další části.


Jeden jednoduchý regulovatelný zdroj pro nenáročné uživatele s ručkovým ukazatelem V a A, se neztratí. Tenhle má přepínání vinutí trafa, aby se snížila výkonová ztráta na regulačním prvku, kterým je LM337 (obdoba LM317 pro regulaci záporného napětí). Když jsem se nedokopal k tomu, abych svůj zdroj namaloval a napsal o něm článek, tak uvádím alespoň tento. Článek je ze serveru 320 Volt.
Tento díl je jen malý dodatek k USB HID. V 7 dílu bylo diskutováno a řešeno propojení zařízení s PC pomocí HID třídu USB zařízení. Microsoft nyní začal prosazovat poměrně intenzivně HID zařízení pro komunikaci se senzory, což je právě třída vhodná pro mnoho z našich aplikací. Proto jsem napsal tento krátký dodatek k HID.

Pomocí poměrně jednoduchého HW k PC a šikovného software jde vytvořit poměrně všestranný nástroj plnící jednodušší úlohy v oblasti elektrotechnických měření. Myslím že budete překvapeni, co se s tím dá dokázat. Autor je z Itálie, jmenuje se Alfredo Accattatis a jde o PhD studenta z University of Rome.


Odkaz na návod, jak opravovat výkonovou elektroniku. Od počátku, kdy člověk studuje schéma, přes hledání možného zdroje chyby až k opravě.
Energy Micro také představila fůru nových mcu - celkem 60 EFM32 Wonder Gecko mcu, založených na jádře ARM Cortex M4F (tj. stejném jako má ST32F4xx). V textu dále video, anglická press news a trocha detailů.
IOIO (čte se yo-yo) je destička s PIC, kterou si jednak můžete vyrobit sami a jednak si jí můžete koupit. Na destičce je moderní mcu od Microchip PIC24FJ256DA206 a programuje se v javě. Destička je obecně určena jako I/O zařízení k vašemu zařízení s Androidem.
Novinku, představenou v posledních dnech je i iNemo, což je aktuálně nejmenší 9-ti osý system-on-board (SOB) modulu iNEMO. Integruje několik ST senzorů s výkonným výpočetním jádrem: 6-ti osý geomagnetický modul, 3-osý gyroskop a ARM® Cortex™ M3 32-bit MCU.


Attitude and Heading Reference System (AHRS) je prima návod (application note) od Texas Instruments, pro líné lidi jako jsem já, neboť materiál obsahuje matematický aparát potřebný k tomu, aby se vypočetl výsledný směr a rychlost pohybu na základě údajů ze senzorů (gyra, akcelerometry, atd.).


Tento díl je dodatkem dílu 37, na základě kódu, který zaslal kolega Ivol. Za zaslání kódu děkujeme! Změna se týká zavedení automatického refresh do HTML stránky, zobrazuje se počet přijatých paketů webserverem, je připravena nová a rozšířená HTML stránka a vytvořil funkci na analýzu řetězce za GET (požadovaná web stránka). Podrobnosti v textu.


Kolega psej mi zaslal emailem šikovný nástroj s názvem jako má tento článek. Sice jsem jej již viděl, ale stejně jako on se domnívám, že může být někomu, kdo dává dohromady popisovač HID, užitečný. Za zaslání a připomenutí tohoto nástroje děkuji!
Utratil jsem z vašich dotací 1500 Kč na benzín a také jsem se vydal do Norimberka na veletrh Embedded World 2012. Přivezl jsem hromadu informací a materiálů, které postupně budu zpracovávat, a pevně věřím že postupně z toho vzniklé články oceníte (když už ne dotací, tak alespoň vaší spokojeností ). Ostatně první článek už vznikl - o uvedení nového Cortex M0 od STMicroelectronics na trh.
Takže tedy vzhůru na první díl obecné reportáže z veletrhu!


Na výstavě Embedded World 2012 Prezentoval ST Microlectronic, námi již dříve avizovanou, novou řadu mcu s jádrem Cortex M0. Jde o entry low end řadu s cenou čipu výrazně pod 1 USD za kus, kterou chce firma ST atakovat dosavadní pozice levných 8-mi bitových mcu. V textu další informace.
Postupně se propracovávám materiály z Embedded World 2012 a tak můžu informovat že fy. NXP prezentovala dvě nové řady mcu s jádrem Cortex M0. Jde o řady LPC1100XL a LPC11E00. Podrobnosti v textu.
Tenhle text mě zaujal, protože mám také barevnou Samsung Laserovku, která chce jen originální drahé tonery. Ale v textu se dozvíte, jak mašinu ošálit.
Toshiba prezentovala na Embedded World v Norimberku nový softvér, který pomůže s návrhem řízení pro motory. Software je zaměřen na jejich ARM Cortex M3 (typy TMPM37x), který je využit pro řízení. Obsahem dalšího textu je tisková zpráva.


Koncem minulého roku firma NXP ohlásila konec produkce svých klonů 8051. A co se nestalo, firma Microchip ohlásila letos na Embedded World 2012 že zahajuje výrobu přímých náhrad čipů NXP (záměnná pouzdra, stejné vybavení). Pokud někdo pracoval s původními typy od NXP, tak pro něj přinášíme tabulku náhrad za typy od Microchip.


Kolega kaba mi zaslat schéma řešení připojení solárního panelu k akumulátoru. Protože tohle se zrovna řeší v diskuzi, tak myslím že jako další námět se to velmi hodí. Za zaslání děkujeme!


Líbí se mi neotřelé provedení opravdu malého převodníku USB na USART TTL. Zapojení není nic objevného, jde o FT232BM, nicméně doufám že se vám provedení bude líbit také. Autorem je nejspíš nějaký šlechtic, Johan von KonowKonečně na Technické univerzitě ve Vídni udělali něco užitečného. Vyrobili model autíčka 285 um velký. To se fakt hodí.Freescale dnes prezentoval nový mcu s jádrem Cortex M0+ (všimněte si prosím toho plus za M0!). Jádro M0+ je inovované jádro M0, změny jsou zaměřené na snížení dynamické spotřeby. Dle údajů od ARM je dynamická spotřeba jádra Cortex M0+ 11,2 uW/MHz v porovnání se spotřebou 16,36 uW/MHz dřívějšího jádra Cortex M0. Jádro Cortex M0+ se tedy stává velmi zajímavým kouskem v aplikacích se sníženou spotřebou. v další části tisková zpráva Freescale s podrobnostmi, video a něco podrobností o Cortex M0+.


Prohledat MCU Mikroelektronika - Community Site
Chatbox